Post a New Question

math

posted by .

lonny has 15$ to buy some groceroies for his mom.milk costs $2.39,bread costs $1.29.eggs costs $0.79,and mayonnaise costs $2.49. if he buys one of each item, can he expect to get $10 in change?

  • math -

    No- he will get $8.04 change

  • math -

    15 - 2.39 - 1.29 - .79 - 2.49 = 8.04
    agree with Amy

  • math -

    no he will get 8.04 in change

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math- Best Buy

    In comparing prices of canned peaches, Darren finds that a 10-oz can costs 98 cents, a 16-oz can costs $1.49, and a 24-oz can costs $2.35. Which is the best buy?
  2. math

    The fixed costs of oreparting a business are the costs include rent, fixed salaries, and costs of buying machinery. The variable costs of operating a business are the costs that change with the level of ouput. Variable costs include …
  3. 5th grade

    lonny has $15 to buysome groceries for his mom .milkcosts $2.39,bread costs $1.29,eggs costs $0.79, and mayonnaise costs $2.49. if he bys one of each item ,can he expect to get $10 in change?
  4. Law

    •Provide a chart showing some of the basic costs of crime, including indirect costs (such as emotional costs) and economic costs. •Discuss the concept of indirect costs of crime. •List at least three indirect costs of crime. …
  5. MATH

     Roberta Hernandez sells three items‐A, B, and C in her gift shop. Each unit of A costs her $2  to buy, $1 to sell, and $2 to deliver. For each unit of B, the costs are $3, $2, and $2, respectively,  …
  6. math

    a clipboard costs $2.23. It costs $0.58 more than a notebooh. Lisa buys two clipboards and one notebook and paid with a ten dollar bill. use a tape diagram with calculations to show her change.
  7. Other

    Do you know what the 5 OMM costs of a restaurant would be. I know what the 5 OMM costs are (raw materials and components costs, plant costs, labor costs, inventory costs, and distribution costs) but I need to know what they would be …
  8. English

    Do you know what the 5 OMM costs of a restaurant would be. I know what the 5 OMM costs are (raw materials and components costs, plant costs, labor costs, inventory costs, and distribution costs) but I need to know what they would be …
  9. math

    A company's sales revenue decreased by 15% from one operating period to the next. Assuming no change in the prices of its inputs and outputs, by what percentage did: Fixed costs change?
  10. math

    A box of 20 Crunchy Munchy cookies costs $2.50 and a box of 40 Crunchy Munchy cookies costs $4.00. One quart of milk costs $1.50. Which of the following options costs less?

More Similar Questions

Post a New Question