math

posted by .

How do you find the unit rate for this?

The managerof Quality Dairy stores says it takes 1000 pounds of milk to make 100 pounds of cheddar cheese.

Find a unit rate relating pounds of milk (m) to pounds of cheese (c).

1000 pounds of milk per 100 pounds of cheese.

  • math -

    Rate = Milk (pounds) / Cheese (pounds)
    Rate = 1000/100 = 10 Lbs Milk per lb of Cheese.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math/unit rate

    please help me find the definition for unit rate. It depends upon what kind of unit. Go to www.google.com and type in unit rate. There is one source there for hotel unit rates, another for unit rates for the medical field, etc. You …
  2. Math

    A woman sells 18 containers of milk a day. Each container holds 22 quarts and a quart of milk weighs 1 1/2 pounds. If each of the cows give 25 pounds of milk a day, then at least how many cows must she have?
  3. Math 7th

    Mrs.Flores bought 5 pounds of cheese. He used 2 1/4 pounds for cheese spread. 1 3/4 pounds for nachos and the rest for sandwhichs. Write a procedue that could be used to find the number of pounds of cheese he used for sandwhiches
  4. Statistics

    What price do farmers get for their watermelon crops?
  5. Algebra

    The accompanying bar graph shows the milk fat percentages in three dairy products. A=whole milk @4%. B= milk for cream cheese @8%, and C= cream @30%. How many pounds each of whole milk and cream should be mixed to form 200 lb of milk …
  6. Algebra

    The bar graph which is 4% whole mil, 8% milk for cream and 30% cream shows the milk fat percentages in three dairy product s. How many pounds each of whole milk and cream should be mixed to form 200 lb of milk for cream cheese?
  7. math algebra 8

    Jim creates mixtures for new candies. His boss gives him 20 pounds of 12% milk powder, and 32 pound of 20% milk powder. How many pounds of 12% milk powder jim uses if Boss wants him make 30 pounds of 18% milk powder for candies. Please …
  8. math

    if the unit price for a cantaloupe cost 0.65 per pound and sally pays 1.95 for a cantaloupe how many pounds does her cantaloupe weigh?
  9. math

    1. Cheryl pours 1 pint of milk from a full 1-gallon jug. How much milk remains in the jug?
  10. Algebra

    Martin is making a candy that contains 90% milk chocolate and the rest caramels. The candy has 3 pounds of caramels. Part A: Write an equation using one variable that can be used to find the total number of pounds of milk chocolate …

More Similar Questions