arithmetic

posted by .

a recipe for rice pudding uses 1/2 cup of rice and serves 6 people. write the cups of rice per person as a unit rate
. how many cups of rice do you need to serve 75 people?

  • arithmetic -

    (1/2) / 6 = (1/2) * 1/6 = 1/12 cup

    1/12 * 75 = ?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. reading

    (1) Making rice pudding can be very easy. (2) First, get a large, heavy saucepan. In the pan, measure 3 cups of whole milk, 1 cup of water, 1/2 stick of margarine or butter, and 1/2 cup of rice. (3) Bring this mixture to a quick boil. …
  2. Microecomics

    Assume that American rise sells for $100 per bushel, Japanese rice sells for 16,000 yen per bushel, and the nominal exchange rate is 80 yen per dollar. Explain how you could make a profit from this situation. What would be your profit …
  3. Econ

    Assume that American rise sells for $100 per bushel, Japanese rice sells for 16,000 yen per bushel, and the nominal exchange rate is 80 yen per dollar. A.Explain how you could make a profit from this situation. What would be your profit …
  4. maths

    a cook goes into the store room & take out 1/6 of rice from a 72 kg sack.if he uses 2/3 kg of this rice each day,how many days will the rice he took out last?
  5. math

    To cook 4 cups of rice, you use 8 cups of water. To cook 10 cups of rice, you use 20 cups of water. Write an expression to show how many cups of water you should use if you want c cups of rice. How many cuos of water shou you use to …
  6. Math

    If 2 cups of rice requires 4.5 cups of water, what is the total number of cups of water needed to prepare 5 cups of the same rice?
  7. math

    Dan is making 4 batches of chicken soup. Each batch of soup uses 2/3 cup of rice. How many cups of rice does he need. Is the answer 2 2/3 cups
  8. math

    A recipe calls for 3/4cup rice how many cups of rice are needed to make the recipe 14times
  9. math

    A 4-pound box of rice, which is a mixture of white rice and wild rice, sells for $1.80 per pound. White rice sells for $0.75 per pound. Wild rice sells for $2.25 per pound. How many pounds of white rice are in the mixture?
  10. math

    After 20% increase in cost per kg of rice, a family can now buy 4kg less rice in rs240.what was the original price per kg of rice?

More Similar Questions