math

posted by .

find unit rate 40 textbooks weigh 120 pounds

  • math -

    Use this proportion, cross multiply and solve for x.

    40/120 = 1/x

  • math -

    But how do you know all the textbooks weigh the same amount? Poorly written question..

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math/unit rate

    please help me find the definition for unit rate. It depends upon what kind of unit. Go to www.google.com and type in unit rate. There is one source there for hotel unit rates, another for unit rates for the medical field, etc. You …
  2. math

    david gained 14 pounds over the winter. he went on a diet and lost 26 pounds. then he regainged 5 pounds and weighed 179 pounds. how much did he weigh orignally ?
  3. math

    How do you find the unit rate for this? The managerof Quality Dairy stores says it takes 1000 pounds of milk to make 100 pounds of cheddar cheese. Find a unit rate relating pounds of milk (m) to pounds of cheese (c). 1000 pounds of
  4. Math

    An average 10 yr boy weighs 86 1/2 pounds and has muscles that weigh 34 1/5 pounds. An average 10 yr old girl weigh 82 1/3 pounds and has muscles that weigh 31 1/4 pounds. How much do an average 10 yr old boy and girl weigh together …
  5. math

    2. Suppose that people’s weights are normally distributed, with mean 175 pounds and a standard deviation of 6 pounds. Round to the nearest hundredth of a percent a. What percent of the population would weigh between 165 and 170 pounds?
  6. math

    Suppose that people’s weights are normally distributed, with mean 175 pounds and a standard deviation of 6 pounds. Round to the nearest hundredth of a percent a. What percent of the population would weigh between 165 and 170 pounds?
  7. math

    A and B weigh 156 pounds. A and C weigh 171 pounds. How much do they each weigh if the total weight is 255 pounds?
  8. Math

    If 3 bricks weigh 9 pounds, 5 bricks weigh 15 pounds, and 8 bricks weigh 24 pounds, write an equation for the function and explain your variable choices. How do I do this?
  9. math in distress

    If a textbook weighs 2 1/2 pounds and the notebook weighs 4 ounces. You bought 5 textbooks and and 5 notebooks what is the total weight in pounds?
  10. math

    if the unit price for a cantaloupe cost 0.65 per pound and sally pays 1.95 for a cantaloupe how many pounds does her cantaloupe weigh?

More Similar Questions