algebra

posted by .

walnuts that sell for $3 a pound and macadamia nuts that sell for $4 per pound are mixed to create 50 pounds of mixture that sells for $4 per pound. HOw many pounds of each type of nut are needed?

  • algebra -

    They could be all macademia nuts.

    Are you sure you posted this problem correctly?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. finitemath

    a store sells cashews for $5.00 per pound and peanuts for $1.50 per pound. the manager decides to mix 30 pounds of peanuts with some cashews and sell the mixture for $3.00 per pound. how many pounds of cashews should be mixed with …
  2. algebra

    Mixture Problems Template – Price Problems Copy the problem from the lesson: 1. A store manager wishes to reduce the price on her fresh ground coffee by mixing two grades. If she has 50 pounds of coffee which sells for $10 per pound, …
  3. Math

    A grocery store wants to make a mixture of nuts consisting of cashews and pecans. The cashews sell for $4 per pound while the pecans sell for $10 a pound. How many pounds of each nut must be mixed to produce a 6 pound mixture that …
  4. algebra

    how many pounds of cashew nuts that sell for 2.00 a pund should be mixed with peanuts, which sell for 80 cents a pound to make a 10 pound mixture that sells for 1.28 a pound
  5. MATH (Algebra)

    All-mixed-up nut shop sells mix consisting of cashews and pistachios. how many pounds of cashews, which sell for $7 per pound , should be mixed with 4 pounds of pistachios which sell for $4 per pound to get a mix of $5 per pound?
  6. math

    Walnuts sell for $10 per pound and pecans for $18 per pound. How much of each type of nut would produce 40 pounds of a mix that sells for $15 per pound?
  7. math

    how many pounds of peanuts that sell for $2 a pound must be mixed with six pounds of cashew nuts that sell for$4 a pound to get a mixture that can sell for $2.50 a pound?
  8. college algebra

    A store sells cashews for $5.00 per pound and peanuts for $1.50 per pound. The manager decides to mix 30 pounds of peanuts with some cashews and sell the mixture for $3.00 per pound. How many pounds of cashews should be mixed with …
  9. algebra

    bill blends 5/4 pound of peanuts that sell for $2.50 per pound with 3/4 pound of walnuts that sell for $5.50 per pound. What should be their price per pound of the mixed nuts?
  10. math

    How many pounds of a $1.20 per pound nut mixture must be mixed with two pounds of a 90 cents per pound mixture to produce a mixture that sells for $1.00 per pound?

More Similar Questions