Algebra

posted by .

You are buying beads and string to make a necklace. The string costs $1.50, a package of 10 decorative beads costs $.50, and a package of 25 plain beads costs $.75. You can spend only $7.00 and you need 150 beads. How many packages of each type of bead should you buy?

  • Algebra -

    ok, you have 5.50 to spend on beads.

    D*.50+P*.75=5.5
    10D+25P=150

    can you solve it?

  • Algebra -

    Hmmmmmm i think i can? so does D= number of decorative beads.
    and P= number of plain beads?

  • Algebra -

    AH! i cant figure it out! whats the next step?

  • Algebra -

    im guessing you gave up on me bob? :(

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. 11th grade math algebra 2 trig

    you are buying beads and string to make a necklace. the string coast $1.50 a pack of 10 decorative beads costs $0.50 and a pack of 25 plain beads costs $0.75 you can only spend $7.00 and you need 150 beads you wish the necklace to …
  2. 11th grade math algebra 2 trig

    Dr. Bob222 I am sorry for my improper use of grammar. (not intended in a smart alike way.) you are buying beads and string to make a necklace. The string coast $1.50; A pack of 10 decorative beads costs $0.50; And a pack of 25 plain …
  3. math

    mary has 108 red beads and 90 green beads she wants to use all the beads. how many necklaces can she make and how many of each color will be on each necklace
  4. algebra

    You are buying beads and string to make a necklace. The string costs $1.50, a package of 10 decorative beads costs $.50, and a package of 25 plain beads costs $.75. You can spend only $7.00 and you need 150 beads. How many packages …
  5. Algebra 1 (Reiny)

    Samantha is making beaded necklaces using 54 glass beads and 18 clay beads. She wants each necklace to have the same number of beads, but each necklace will have only one type of bead. If Samantha puts the greatest possible number …
  6. Math

    Agnes had 4 times as many blue beads as yellow beads. For every 5 beads she used to make a necklace, she used 3 yellow beads. She completed the necklace after she had used up all the yellow beads. If she had 35 blue beads left, how …
  7. home business, not school

    if I have a package of 470 beads and the package costs $8.90 how much is each individual bead?
  8. Math

    Robin has 7 red beads, 27 purple beads, and 24 yellow beads. She wants to make a necklace with the pattern; red bead; 3 purple beads; 2 yellow beads. How many times can she repeat the pattern?
  9. algebra

    You are buying packages of beads to make bracelets. Each package costs $3 plus 7% tax. You have a gift card for $15, and you plan to use only the gift card to pay for the beads. Which function c(p) represents the total cost, where …
  10. Math

    Robin has 7 red beads, 27 purple beads, and 24 yellow beads. She wants to make a necklace with the pattern: 1 red bead; 3 purple beads; 2 yellow beads. How many times can she repeat the pattern?

More Similar Questions