8th grade

posted by .

four families bought popcorn at a game.The Wilson's bought half the bags of popcorn plus one. the Martinez's bought half of the remaining bags plus one. the Brightfeather's bought half of the remaining bags plus one. The Wilberly's bought half the remaining bags plus one. If the Wilbery's bought 2 bags of popcorn, how many bags did each of the four families buy?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math.

    Ashanti and Maria went to the store to buy snacks for their back to school party. They bought bags of chips, ptetzels, and nachos. They bought three times as many bags of pretzels as bags of chips, and two fewer bags of nachos than …
  2. Math

    Mr. Davis bought some boxes of tea bags that were on sale. If each box holds 12 tea bags, which could be the total number of tea bags that he bought?
  3. Math

    Luis bought eight bags of candy at the store for a total price of $21.54. He bought some bags of candy that cost $2.22 each and the rest cost $3.48 each. How many bags of the $3.48 candy did Luis buy?
  4. Applied Calculus

    In deciding whether o r not to setup a new manufacturing plant, analysts for a popcorn company have decided that a linear function is a reasonable estimations for the total cost C(x) in dollars to produce x bags of microwave popcorn. …
  5. Math 6th Grade Level

    A baker bought 680,000 oz. of flour and packed the flour into 200 bags of equal size. He used some flour and had 100 bags left. He decided to repack the remaining flour bags into bags of 5,000 oz. bags. How many bags of flour did he …
  6. Algebra

    At the movie theater, you decide to buy some buttered popcorn and a cold soda. You notice that the popcorn costs $2.00 plus half its price and soda costs $1.00 plus half its price. If you buy one bag of popcorn and one soda, what will …
  7. math

    Betty had $40 in her pocket. She bought 12 identical bags of popcorn. Betty was left with $10 after buying the popcorn. What was the price, in dollars, of each bag of popcorn?
  8. sunnyvale

    4 boys went to the park. 3 of them bought ride tickets for x dollars, plus a game pass for 10dollars.the other one just bought a ride ticket. write an expression
  9. Math

    Mary bought a scarf for five dollar spent one and a half of her remaining money on jogging shoes bought lunch for two dollars and then spent half of her remaining money on a DVD she had $10 left how much money does she start with?
  10. Math

    Mary bought a scarf for five dollar spent Half of the remaining money on jogging shoes bought lunch for two dollars and then spent half of her remaining dollars on a DVD she had $10 left how much money does she start with?

More Similar Questions