math

posted by .

a 50 pound bag of glossy coat horse feed cost $23.50. A 25 pound bag cost $15.50. How much money per pound would you save by buying the bag with the lower unit price?

  • math -

    you have to solve for amount per pound of each:
    23.5/50 = ?
    15.5/25 = ?

    then subtract the answers you got to get the amount per pound that can be saved by buying the lower unit price.

    hope this helps. :)

  • math -

    4oes 23.5/50 = 0.47;

  • math -

    right. :)

    how about 15.5/25 = ?

  • math -

    0.62?

  • math -

    right. :)
    now, subtract them to get amount per pound that can be saved.

  • math -

    0.14 punds?

  • math -

    0.15*

  • math -

    right. :)
    but since it's amount per pound, the units must be in dollars/pound.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. fin 200

    Healthy food, sell 50-pound bags of grapes to the military for $10.00 a bag. The fixed cost of this operation are $80,000, while the variable cost of the grapes are $.10 per pound. what is the degree of operating leverage at 20,000 …
  2. mathematics

    Jim paid $3.99 for a 14-ounce bag of cookies. What was the unit cost per pound?
  3. consumer math

    Guy paid $3.59 for a 10-ounce bag of cookies. What was the unit cost per pound?
  4. consumer math

    Jim paid $3.99 for a 14-ounce bag of cookies. What was the unit cost per pound?
  5. 6 grade math

    Erin buys a bag of peanuts that weighs of 3/4 of a pound. Later that week, the bag is 2/3 full. How much does the bag of peanuts weigh now?
  6. Programming

    using c++ write a program that accepts the unit weight of a bag of coffee in pounds and the number of bags sold and display the number of bags sold ,the weight per bag price per pound sales tax and total price of the sale.the unit …
  7. William James middle

    A 5 pound bag of peanuts is on sale for $9.30.itcis going to be divided into 3/4 pound bags.how much will it cost to fill one smaller bag?
  8. Math

    Abby can buy an 8 pound bag dog of food for $7.40 or a 4 pound bag of the same dog food for $5.38. Which is the better buy?
  9. Pre-Calculus

    The cost of sending a package overnight is $14.40 for the first pound and $3.90 for each additional pound or portion of a pound. A plastic mailing bag can hold up to 3 pounds. The cost f(x) of sending a package in a plastic mailing …
  10. Math

    A 5-pound bag of potatoes costs$3.40 what is the cost per pound

More Similar Questions