algebra

posted by .

6 burgers and 3 hot dogs cost $27. 5 burgers and one hot dog cost $18.75. what is the price of a hot dog? what is the price of a hamburger?

  • algebra -

    first, represent unknowns using variables:
    let x = price of hamburger
    let y = price of hotdogs
    set up equation:
    (1) 6x + 3y = 27
    (2) 5x + y = 18.75
    there are several ways to solve this,, but id we use substitution method,,
    choose an equation (in this case, equation (2)),, then express one of the variables in terms of the other,, thus if we express y in terms of x:
    5x + y = 18.75
    y = 18.75 - 5x
    then we substitute this to equation (1):
    6x + 3y = 27
    6x + 3(18.75 - 5x) = 27
    now simplify this and solve for x. after that substitute this x to either equations to get y.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    Are my answers right please? 1. Hot dogs come 10 to a package, and hot dog buns come 8 to a package. What is the smallest number of packages of each that Ms. Evans could buy so that there are no leftover hot dogs or buns?
  2. math

    1. Hot dogs come 10 to a package, and hot dog buns come 8 to a package. What is the smallest number of packages of each that Phillip could buy so that there are no leftover hot dogs or buns?
  3. Economics

    Ashley is currently consuming 10 hot dogs and 8 hamburgers a week. The last hot dog she consumed yielded 20utils while the last hamburger she ate gave her 25utils. If hot dogs cost $2 and hamburgers cost $2.50, is Ashley consuming …
  4. Algebra

    At a concession stand three hot and 4 hamburgers cost 13.50; 4 hot dogs and 3 numbers cost 12.75. Find the cost one hot dog and the cost of one hamburger
  5. calc

    A company runs food service concessions for sporting events throughout the country. Their marketing research department chose a particular football stadium to test market a new jumbo hot dog. It was found that the demand for the new …
  6. Math

    One day, a deli sold a total of 39 hamburgers and hot dogs. The revenue from these sales was $137.35. The hamburgers were $3.87 each and the hot dogs cost $2.90 each. a) Write a mathematical expression for the number of burgers, x, …
  7. Algebra

    At a concession stand, three hot dogs and four hamburgers cost $12.00; four hot dogs and three hamburgers cost $10.75. Find the cost of one hot dog and the cost of one hamburger.
  8. math

    At a concession stand seven hot dogs and four hamburgers cost 14.00 dollars. Four hot dogs and seven hamburgers cost 16.25. find the cost of one hot dog and one hamburger. Timed please hurry.
  9. intermediate algebra

    at a concession stand, five hot dogs and two hamburgers cost $8.50, two hot dogs and five hamburger cost $10.75. find the cost of one hot dog and the cost of one hamburger. 5x+2y=8.5 2x+5y=10.75
  10. Algebra

    At a concession stand, seven hot dogs and two hamburgers cost $11.00, two hot dogs and seven hamburgers cost $16.00. Find the cost of one hot dog and the cost of one hamburger.

More Similar Questions