accounting

posted by .

Eddings Company had a beginning inventory of 400 units of Product XNA at a cost of $8.00 per unit. During the year, purchases were:
Feb. 20 600 units at $9 Aug. 12 300 units at $11
May 5 500 units at $10 Dec. 8 200 units at $12


Eddings Company uses a periodic inventory system. Sales totaled 1,500 units.
1. Determine the cost of goods available for sale.
2.Determine (1) the ending inventory, and (2) the cost of goods sold under each of the assumed cost flow methods (FIFO, LIFO, and average-cost).
3.Which cost flow method results in (1) the lowest inventory amount for the balance sheet, and (2) the lowest cost of goods sold for the income statement? a.Lowest inventory amount
b. Lowest cost of goods sold

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    Eddings Company had a beginning inventory of 400 units of Product XNA at a cost of $8.00 per unit. During the year, purchases were: Feb. 20 600 units at $9 May 5 500 units at $10 Aug. 12 300 units at $11 Dec. 8 200 units at $12 Eddings …
  2. cuyamaca

    Eddings Company had a beginning inventory of 400 units of Product XNA at a cost of $8.00 per unit. During the year, purchases were: Feb. 20 600 units at $9 Aug. 12 300 units at $11 May 5 500 units at $10 Dec. 8 200 units at $12 Eddings …
  3. Finance accounting

    Eddings Company had a beginning inventory of 400 units of Product XNA at a cost of $8.00 per unit. During the year, purchases were: Feb. 20 600 units at $9 Aug. 12 300 units at $11 May 5 500 units at $10 Dec. 8 200 units at $12 Eddings …
  4. Financial management

    On December 31 of last year, Wolfson Corporation had in inventory 400 units of its product, which cost $21 per unit to produce. During January, the company produced 800 units at a cost of $24 per unit. Assuming that Wolfson Corporation …
  5. business

    At the end of January, Mineral Labs had inventory of 725 units, which cost $10 per unit to produce. During February the company produced 650 units at a cost of $14 per unit. If the firm sold 1,000 units in February, what was the cost …
  6. business

    On December 31 of last year, Wolfson Corporation had in inventory 400 units of its products, which cost $21 per unit to produce. During January, the company produced 800 units at a cost of $24 per unit. Assuming that Wolfson Corporation …
  7. accounting

    Anthony Company uses a perpetual inventory system. It entered into the following purchases and sales transactions for March. Date Activities Units Acquired at Cost Units Sold at Retail Mar. 1 Beginning inventory 170 units @ $52.40/unit …
  8. Accounting

    The Divine Merchandising Corporation began March operations with merchandise inventory of 6 units, each of which cost $27. During March, Divine Merchandising made the following purchases: (1) March 4, 12 units @ $28 per unit, (2) March …
  9. Accounting

    Cost flow assumptions for FIFO and LIFO using a periodic system. Question 1. Sales during the year were 700 units. Beginning inventory was 400 units at a cost of $10.00 per unit. Purchase 1 was 500 units at $12.00 per unit. Purchase …
  10. Accounting help

    Cost flow assumptions-FIFO and LIFO using a periodic system. Beginning inventory was 600 units at a cost of $20 per unit. Goods available for sale during the year 2600 units at a total cost of $57,600. In May 1200 units were purchased …

More Similar Questions