Math

posted by .

The materials for each feeder cost $6, and they sell an average of 20 per week at a price of $10 each. They conduct a survey and find that for every dollar increase they lose 2 sales per week. Find a function that models weekly profit in terms of price per feeder

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    during the summer months, sarah makes and sells necklaces on the beach. last summer she sold the nacklaces for $10 each. Her sales averaged 20 per day. Considering a price increase, she took a small survey and found that for every …
  2. Math

    The chart shows the number of cars sold per week at a car dealership during the month of June. Salesperson Week 1 Week 2 Week 3 Week 4 Tim 4 8 2 1 Geena 1 2 7 1 Rafael 2 1 5 4 Sonny 4 1 1 10 How should the data be displayed to make …
  3. Statistics

    28. A group of statistics students decided to conduct a survey at their university to find the average (mean) amount of time students spend studying per week. Based on a simple random sample, they surveyed 144 students. The statistics …
  4. Math- Pre calculus

    A community bird-watching society makes and sells simple bird feeders to raise money for its conservation activities. The materials for each feeder cost $5, and the society sells an average of 20 per week at a price of $9 each. The …
  5. College Math

    A clarinet factory wants to maximize profits. They can produce 250 clarinets per week at a cost of $300 per clarinet, and sell them for $1000 per clarinet. And, they can produce 350 clarinets per week at a cost of $275 per clarinet, …
  6. math

    Terry makes and sells necklaces. He has observed over time that when the price is $12 each, he sells an average of 20 per day. If he increases the price, then his average sales fall by 2 per day for each dollar increase. The materials …
  7. Math

    a saleperson earn 400$ per week plus 4% commission on sales that week. What dollar value of sales in the week person must have to earn $1100 that week?
  8. MATH

    I am new to this site. I am not sure if my last post went thru, with my calculations for review, so I will copy and paste my entire query. Thanks for your assistance. === Additional questions: this is for a form I need to fill out …
  9. math

    The store employee works 35 hours per week. Which inequality can be used to find the dollar value, x, of weekly sales that the employee must make to earn more than $400 per week?
  10. Math

    joe buys mugs for $2.50 each. If he sells them for $4, he can sell 60 mugs a week. For every 50 cents increase in price, he sells 6 fewer mugs per week. Determine the price which will maximize Joe's profits.

More Similar Questions