college algebra

posted by .

Peaches are $2.00 per pound and mangos are #4.00 per pound. I bought a total of 10 pounds of fruit for $27.00 How many pounds of each did i get?

  • college algebra -

    Please see your other post, and avoid re-posting the same question.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Algebra II

    Bolivian coffee sells for $4.59 per pound, and Columbian coffee sells for $5.95 per pound. How many pounds of each coffee should be mixed to produce 4000 pounds of a mixture that will be sold for $5.10 per pound?
  2. algebra

    Mixture Problems Template – Price Problems Copy the problem from the lesson: 1. A store manager wishes to reduce the price on her fresh ground coffee by mixing two grades. If she has 50 pounds of coffee which sells for $10 per pound, …
  3. algebra

    walnuts that sell for $3 a pound and macadamia nuts that sell for $4 per pound are mixed to create 50 pounds of mixture that sells for $4 per pound. HOw many pounds of each type of nut are needed?
  4. Accounting

    A restaurant has a beginning inventory for the month of 150 pounds of beef at $2.70 per pound. In week 1 they use 125 pounds of beef and receive 175 pounds of beef into inventory at $2.80 per pound. In week 2 they use 190 pounds of …
  5. college algebra

    A store sells cashews for $5.00 per pound and peanuts for $1.50 per pound. The manager decides to mix 30 pounds of peanuts with some cashews and sell the mixture for $3.00 per pound. How many pounds of cashews should be mixed with …
  6. algebra

    Calvin mixes candy that sells for $2.00 per pound with candy that costs $3.60 per pound to make 50 pounds of cancdy selling for $2.16 per pound. How many pounds of each kind of candy did he use in the mix?
  7. Maths

    Hi this is math How many pounds of mixed nuts selling for 4.75 dollars per pound (lb, not money) should be mixed with 10 pounds of dried fruit selling for 5.50 dollars per pound to obtain a trail mix that sells for 4.95 per pound?
  8. Math

    You have $30 to spend on picking 25 pounds of two different types of fruit at a farm. The apples cost $1.40 per pound the blueberries cost $.90 per pound and the cherries cost $1.10 per pound. You want prices many pounds of apples …
  9. Math

    Lisa went to the store and bought 100 pounds of fruit for $100.00. The peaches were $10.00 a pound, the melons were $3.50 per pound, and the apples were $.50 per pound. How many pounds of each did she buy
  10. College Algebra

    A gift store is making a mixture of almonds, pecans, and peanuts, which sells for $4.50 per pound, $3 per pound, and $4 per pound, respectively. The storekeeper wants to make 50 pounds of mix to sell at $4.38 per pound. The number …

More Similar Questions