Math

posted by .

Soda comes in packs of 6. Candy comes in 4 bags per pack. What is the least number of each pack (Soda and Candy) she must buy to have exactly one soda per bag of candy?

  • Math -

    What is the least common multiple of 6 and 4?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math

    i need to know exactly the formula of how to do these types of problems because i have spend seriously over an hour trying to do this one problem. HELP! A dealer mixes candy worth 90 cents per pound with candy worth 65 cents per pound …
  2. math

    Mr. Jackson is preparing bags of treats to give trick or treaters on Halloween. He has 48 pieces of candy and 60 pieces of gum. He uses all the candy and gum, and he puts the same ratio of candy to gum in each bag. What is the largest …
  3. math

    Mr.Jackson is preparing bags of treats to give trick or treaters on Halloween. He has 48 pieces of candy and 60 pieces of gum.He uses all the candy and gum, and he puts the same ratio of candy to gum in each bag. What is the largest …
  4. Math

    There are 48 cookies and 60 pieces of candy. The teacher uses all of the candy and cookies to fill bags for the students. He puts the same ratio of cookies to candy in each bag. What is the largest number of bags he could have made?
  5. math

    Mr. Jackson is preparing bags of treats to give trick or treaters on Halloween. He has 48 pieces of candy and 60 pieces of gum. he uses all the candy and gum, and he puts the same ratio of candy to gum in each bag. What is the largest …
  6. Math

    how would I write a linear equation to represent the following equation: the school cafeteria sells bottles of soda for 0.75 each and a candy bars for 0.50 each. What is the cost C of s bottles of soda and b candy bars?
  7. English

    e.g. I have a soda to recommend. ( What is 'soda'?
  8. math

    For holloween,David packed 6 lb of candy into bags of 1/3 lb each. How many bags of candy did David pack?
  9. Fractions

    a bag of candy holds exactly 1/4 pound of candy. How many of these bags can be filled from 9 pounds of candy?
  10. algebra

    Ms. Nina wants to buy candy mix for $1.00 per pound. If she already bought 50 pounds of candy for $1.20 per pound, how much candy that costs 80 cents per pound must she buy?

More Similar Questions