8th grade

posted by .

Find the number of Calories in a grapefruit and an orange.
(1) An orange has 15 more Calories than a grapefruit.
(2) Twenty oranges and ten grapefruit have 1800 Calories.

  • 8th grade math -

    G = Grapefriut calories, R = oRange Calories

    G = R - 15

    20R + 10G = 1800

    Substitute R - 15 for G and solve for R in second equation. Put that value in the first equation to find G. Check by putting both values in the second equation.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. algebra

    an orange has 20 fewer calories than a banana. If 7 bananas have the same number of calories as 9 oranges, how many calories are in a banana?
  2. math

    Peg spends $7.50 a week for grapefruit. When grapefruit are out of season, she gets 1 fewer grapefruit than when they are in season. If the price decreases by $3 per dozen in season, how many dollars will it cost to buy a dozen grapefruit …
  3. Math: I need help.

    Peg spends $7.50 a week for grapefruit. When grapefruit are out of season, she gets 1 fewer grapefruit than when they are in season. If the price decreases by $3 per dozen in season, how many dollars will it cost to buy a dozen grapefruit …
  4. Help with Math.

    1. I've posted this question before (once, the other post wasn't me)and I have still got no help. Peg spends $7.50 a week for grapefruit. When grapefruit are out of season, she gets 1 fewer grapefruit than when they are in season. …
  5. math

    peg spends $7.50 a week for grapefruit. When grapefruit are out of season, she gets 1 fewer grapefruit than when they are in season. If the price decreases by $3 per dozen in season, how many dollars will it cost her to buy a dozen …
  6. math

    At Thanksgiving dinner, Deborah ate a portion of turkey (673 calories;masch potatoes (408 calories);stuffing (519 calories); cranberry sauce (219 calories);beans (278 calories); and pumpkin pie (523 calories); approximately how many …
  7. 4th grade math

    kayla bought a bag of grapefruit. each morning for 5 days she and her father each ate one half of a grapefruit. her mother ate 3 halves total in that time. how much grapefruit did they eat altogether?
  8. Math

    A grapefruit is 8% heavier than an orange, and an apple is 10% lighter than the orange. By what percentage is the grapefruit heavier than the apple?
  9. Math

    A grapefruit is 8% heavier than an orange, and an apple is 10% lighter than the orange. By what percentage is the apple lighter than the grapefruit?
  10. Math

    4 oranges and 6 grapefruit cost $2.62. 7 oranges and 5 grapefruit sell for $2.66. What is the cost of 1 grapefruit, and 1 orange?

More Similar Questions