8th grade

posted by .

what is the unit price of a 12 oz.bag of doritos on sale for 3.oo dollars

  • 8th grade -

    P = 3.00/12 oz = 0.25/oz.

  • 8th grade -

    $1 for every 4 oz 12/4

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Question for math.

    how do i solve this? When x number of units are sold, the price of each unit (in dollars) is given by . Find the unit price when the following quantities are sold: 2,7,9,11. You seem to have omitted an equation after the word "by"
  2. 8th grade math

    A 20 ounce bag of popcorn costs $2.80 at the movie theater, if the unit price remains the same, how much would a 35 ounce bag cost ?
  3. 7th grade math Ms. Sue last two questions thanks

    15. In Store A, a book that regularly sells for $24.99 is on sale at 15% off. In Store B, the same book regularly sells for $27.99 and is on sale at 25% off. Which store sells the book for the lower sale price?
  4. Calculus

    The management of the Titan Tire Company has determined that the quantity demanded x of their Super Titan tires/week is related to the unit price p by the relation P=132-x^2 where p is measured in dollars and x is measured in units …
  5. Math (Algebra)

    Arnau is running a luggage shop. A brand-new item priced at 30% above the cost price did not sell well. So he took 39 dollars off the price, and found that the bags sold very well. If the profit for each bag is now 10% of the cost …
  6. !math (5)

    The management of the Titan Tire Company has determined that the quantity demanded x of their Super Titan tires/week is related to the unit price p by the relation p = 160 − x^2 where p is measured in dollars and x is measured …
  7. Math

    A 30-second commercial during this year’s Super Bowl costs $4.5 million. B) Doritos is running 2 thirty-second commercials. A 16-ounce party-size bag of Doritos costs $3.98. If after paying the production costs of making and packaging …
  8. Programming

    using c++ write a program that accepts the unit weight of a bag of coffee in pounds and the number of bags sold and display the number of bags sold ,the weight per bag price per pound sales tax and total price of the sale.the unit …
  9. math-7th grade algebra

    Bread has gone sale at the supermarket. the sale price is $3.50 per loaf and the original price was $4.00 per loaf?
  10. 8th grade math and algebra class

    A bird seed store is running a sale, when as you buy additional bags of seed you get a reduction in price on the additional bags. - first and second bags cost $20/bag - third through fifth bag cost $15/bag - sixth through tenth bags …

More Similar Questions