College Algebra

posted by .

Add up all of the weights for your prepackaged items and then add up all of the costs for your four prepackaged items.
From the totals, find the average cost per ounce of prepackaged items. Convert your results to cost per pound; using proportions will help. [Hint: How many ounces in a pound?]
Now, compare the cost per pound of unprocessed food compared to prepackaged processed food. Amazed?

  • College Algebra -

    How would you like us to help you with this assignment?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math

    Marx clothing store is selling a lot of items. On monday 495 items were sold. on tuesday 450 items were sold. on friday 593 items were sold. Marx's misplace the totals for wed and thurs but the average over the five days was 494 items …
  2. math

    At a production level of 1400 items, the total cost is $7250 and the marginal cost is $25. Use this information to estimate the costs of producing the following number of items. Your answers should be whole numbers. a) 1401 items . …
  3. math

    Suppose that Helen buys three items for 47 cents each, five items for 71 cents each, and two items for 1.21 each. What was the average cost of all the items she bought?
  4. MAT 126

    1. Save a cash register receipt from a shopping trip to the food market, or borrow one from a family member or friend. The cost of four prepackaged food items that are sold by weight and the cost of at least three fresh fruits, or …
  5. math

    how do you find the average cost per ounce of prepackaged items?
  6. Math

    Q. marx's clothing store is selling a lot of items. On Monday 495 items were sold. On Tuesday 450 items were sold. On Friday 593 items were sold. Marx's misplaced the totals for Wednesday and Thursday, but the average over the five …
  7. math

    Barry's Blueberry Patch Come and pick your own blueberries for $3.00/lb Purchase prepackaged blueberries for $3.50/lb A family picks 1.7 lb of blueberries and purchases an additional 0.5 lb of prepackaged blueberries. Using the pricing …
  8. math

    Barry's Blueberry Patch Come and pick your own blueberries for $3.00/lb Purchase prepackaged blueberries for $3.50/lb A family picks 1.7 lb of blueberries and purchases an additional 0.5 lb of prepackaged blueberries. Using the pricing …
  9. College Algebra

    Deer Valley determined that the cost of these apples was 64 cents per pound. 1. What would be the selling price per pound for the prepackaged apples using a 30% markup based on cost?
  10. Homework Help Math

    Q. marx's clothing store is selling a lot of items. On Monday 495 items were sold. On Tuesday 450 items were sold. On Friday 593 items were sold. Marx's misplaced the totals for Wednesday and Thursday, but the average over the five …

More Similar Questions