Math Word Problem

posted by .

Cashews sell for $4.00 per pound and peanuts for $1.50 per pound. The peanuts didn't sell well, so in order to sell 60 lbs of peanuts the manager decided to mix 60 lbs of peanuts w/ cashews and sell the mixture for $2.50 per pound. How many lbs cashews should be mixedto ensure no change in profit?

I thought the equation would be
4c + 1.50p = 2.50
c + 60p = 100 ?
or should I multiply 2.50(60)

  • Math Word Problem -

    total cost=sum of costs
    2.50(c+p)=4c + 1.50p

    and p is given as 60
    solve for c

  • Math Word Problem -

    A store is selling two mixtures of nuts in 20-ounce bags. The first mixture has 15 ounces of peanuts combined with five ounces of cashews, and costs $4.25. The second mixture has five ounces of peanuts and 15 ounces of cashews, and costs $6.75. How much does one ounce of peanuts and one ounce of cashews cost?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Algebra Word Problem

    Peanuts are selling for $2 per pound, and cashews are selling for $5 per pound. How much of each type of nut would be needed to create 20lb. of a mixture that would sell for $2.75 pre puund?
  2. algerbra

    the modern grocery has cashews that sell for $4.75 per lb. and peanuts that sell for $2.25 per lb. how much of each must the grocer mix to get a 100 lbs. of mixture that he can sell for $3.00 per lb.express the probrlem as a system …
  3. college

    If cashews cost $5.00 per pound and peanuts cost $1.50 per pound how do I write the formula to determine how many pound of cashews to mix with 30 pound of peanuts so that the mix will sell for $3.00 per pound.
  4. Math

    This is the question given: "Peanuts sell for $5/kg and cashews for $20/kg. Mary wants to sell a mixture of peanuts and cashews for $12/kg. How many kilograms of peanuts and cashews would Mary have to mix in order to make 30kg of the …
  5. finitemath

    a store sells cashews for $5.00 per pound and peanuts for $1.50 per pound. the manager decides to mix 30 pounds of peanuts with some cashews and sell the mixture for $3.00 per pound. how many pounds of cashews should be mixed with …
  6. Math

    A manager bought 12 pounds of peanuts for $30. He wants to mix $5 per pound cashews with the peanuts to get a batch of mixed nuts that is worth $4 per pound. How many pounds of cashews are made?
  7. Math

    Peanuts sell for $3.00 per pound. Cashews sell for $6.00 per pound. How many pounds of cashews should be mixed with 12 pounds of peanuts to obtain a mixture that sells for $4.20 per pound?
  8. college algebra

    A store sells cashews for $5.00 per pound and peanuts for $1.50 per pound. The manager decides to mix 30 pounds of peanuts with some cashews and sell the mixture for $3.00 per pound. How many pounds of cashews should be mixed with …
  9. math

    A nut wholesalersells a mix of peanuts and cashews. He charges $2.80 per pound for peanuts and $5.30 per pound for cashews. If the mix of peanuts and cashwes is to sellfor $3.30 pre pount, how many pound each of the peanuts and cashews …
  10. Math

    A nut wholesaler sell two types of mixes of cashews and peanuts. He makes low-grade mix containing 8 pound of peanuts and 4 pound of cashews and high-grade mixer containing 6 pound of peanuts and 6 pound of cashews. Let x and y denote …

More Similar Questions