math

posted by .

kenny buys candy bar s at 9 for $1. How many candy bars must he sell in order for him to make a profit of exactly $10?
F-27
G-30
H-45
J-60
K-90

answer:H-45

  • math -

    Hard to tell profit if we don't know what price he sells them for.

  • math -

    math is good thingy

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Algebra

    For the fundraiser, will sold 225 candy bars.he earns $1 for each almond candy bar he sells and $0.75, how many of each type of candy bar did he sell for the fundraiser?
  2. Math

    At a grocery store candy bars are priced 4 for $2.00. LaWanda needs 12 candy bars for a party which equation can be used to find P the total price of 12 candy bars P=12 divided by 2
  3. Math

    Jason has to sell a box of candy bars for a fundraiser. Yesterday he sold 1/3 of the total number of candy bars that came in the box, and today he sold 3 candy bars. If his sales for these two days was 11/30 of the total number of …
  4. statistics

    A company wishes to make 1 ounce candy bars. According to government regulations, in order to label the candy bars as 1 ounce, at least 95 % of the bars must weigh 1 ounce or more. Our process standard deviation is .08 ounces. What …
  5. stats

    A company wishes to make 1 ounce candy bars. According to government regulations, in order to label the candy bars as 1 ounce, at least 95 % of the bars must weigh 1 ounce or more. Our process standard deviation is .08 ounces. What …
  6. statistics

    A company wishes to make 1 ounce candy bars. According to government regulations, in order to label the candy bars as 1 ounce, at least 95 % of the bars must weigh 1 ounce or more. Our process standard deviation is .08 ounces. What …
  7. Math

    Which is the best buy? a $19.25 for 11 candy bars b $15.39 for 9 candy bars c $17.30 for 10 candy bars d $22.62 for 13 candy bars I chose b.
  8. math

    Four friends shared a candy bar. The first friend ate 1/4 of the candy bar, the second friend ate 1/3 of the candy bar, and the third friend ate 1/6 of the candy bar. How much of the candy bar did the fourth friend eat?
  9. Math

    Shelby made $200 from selling candy bars, Large x, candy bars sell for $4 each and smaller y, candy bars for $2 each. Write an equation to represent how many of each type of candy she sold to earn the $200.
  10. Economics -- HELP!!!

    Recall the application about price controls and the candy bars. During World War II, the U.S. government imposed price controls to set maximum prices on all different products, including candy bars. How did the candy bar producers …

More Similar Questions