college

posted by .

RNO Company's market for the Model 55 has changed significantly, and RNO has had to drop the price per unit from $265 to $125. There are some units in the work in process inventory that have costs of $150 per unit associated with them. RNO could sell these units in their current state for $100 each. It will cost RNO $10 per unit to complete these units so that they can be sold for $125 each.

Which of the following is the amount of sunk costs in this problem?
A) $150 per unit
B) $125 per unit
C) $10 per unit
D) $265 per unit

  • college -

    After YOU have answered these we will be happy to give you suggestions if needed. We do not do your work for you.

  • college -

    a)150

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. accounting

    Multiple choice 1. The type of product costing system used by a company is dictated by the : a) plant supervisor b) project manager c) company president d) production process 2. Activity based costing traces production costs to a) …
  2. operations management

    A company requires 5,000 units of a product in a single year. It costs them $100 per order for expenses such as transportation and communication. If the product is carried in inventory, the carrying cost equals 1% of the price of the …
  3. accounting

    "Harris Company manufactures and sells a single product. A partically completed schedule of the company's total and per unit cost over the relevant range of 30,000 to 50,000 per units produced and sold are: United produced and Sold: …
  4. COLLEGE ACCOUNTING

    Sunset Company uses the periodic inventory method and had the following inventory information available: Units Unit Cost 1/1 Beginning Inventory 200 $6.20 1/20 Purchase 300 $6.50 7/25 Purchase 200 $6.80 10/20 Purchase 300 $7.00 A physical …
  5. ACCOUnting

    Chen Company manufactures basketballs. Materials are added at the beginning of the production process and conversion costs are incurred uniformly. Production and cost data for the month of July 2010 are as follows. Production Data-Basketballs …
  6. Math

    The Oliver Company plans to market a new product. Based on its market studies, Oliver estimates that it can sell up to 2,000 units in 2005. The selling price will be $5 per unit. Variable costs are estimated to be 20% of total revenue. …
  7. Accounting

    The Divine Merchandising Corporation began March operations with merchandise inventory of 6 units, each of which cost $27. During March, Divine Merchandising made the following purchases: (1) March 4, 12 units @ $28 per unit, (2) March …
  8. accouting

    The ledger of Custer Company has the following work in process account. Work in Process—Painting 5/1 Balance 4,820 5/31 Transferred out ?
  9. mult choice / accounting

    A department transferred 7,000 units to the finished goods storeroom during a month. There was no beginning work in process inventory, but 500 units were still in process at the end of the month. Equivalent production for the month …
  10. accounting

    Cargin Company uses the FIFO method in its process costing system. The Assembly Department started the month with 15,000 units in its beginning work in process inventory that were 50% complete with respect to conversion costs. An additional …

More Similar Questions