Algebra

posted by .

Magazine sales. Henry sold 120 magazine subscriptions in
x days.
a) Write a rational expression for the rate at which he sold
the subscriptions.
b) Suppose that he continues to sell at the same rate for
5 more days. Write a rational expression for the number
of magazines sold in those 5 days.

  • Algebra -

    a) Rate = 120/x

    b) 5 * 120/x = number of mags

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. algebra 2

    Mildred sold magazine subscriptions with three prices: $22, $18, and $15. She sold 2 fewer of the $22 subscriptions than of the $18 subscriptions and sold a total of 33 subscriptions. If her total sales amounted to $591, how many $15 …
  2. Algebra

    Magazine sales. Henry sold 120 magazine subscriptions in x days. a) Write a rational expression for the rate at which he sold the subscriptions. b) Suppose that he continues to sell at the same rate for 5 more days. Write a rational …
  3. Algebra 2

    James sold magazine subscriptions with three prices: $26, $19, $ 23. He sold 3 fewer of the $26 subscriptions than of the $19 subscriptions and sold a total of 32 subscriptions. If his total of sales amounted to $716, how many $23 …
  4. Algebra 2

    James sold magazine subscriptions with three prices: $26, $19, $ 23. He sold 3 fewer of the $26 subscriptions than of the $19 subscriptions and sold a total of 32 subscriptions. If his total of sales amounted to $716, how many $23 …
  5. Math algebra

    1) Charlie plans to sell twice as many magazine subscriptions as Patrick. If Charlie and Patrick need to sell at least 100 subscriptions in all, what inequality could be used to determine how many subscriptions, x, Charlie needs to …
  6. math

    3.Students at one school sell magazine subscriptions to raise money for athletic equipment. The school keeps 20% of sales. How many dollars worth of subscriptions must be sold to make $1500?
  7. 7th grade math

    Not sure how to solve this: Suppose your school is selling magazine subscriptions. Each subscription cost $20. the company pays the school half of the total sales in dollars. The school must also pay a one-time fee of $18. What is …
  8. 7th grade math

    Not sure how to solve this: Suppose your school is selling magazine subscriptions. Each subscription cost $20. the company pays the school half of the total sales in dollars. The school must also pay a one-time fee of $18. What is …
  9. math

    Jessica sold 210 magazine subscriptions during a fundraiser at her school. The subscriptions either cost $23 per year or $45 for two years. Her sales totaled $6,150. How many one-year and how many two-year subscriptions did Jessica …
  10. Math

    The 24 students in Mr. Brown's homeroom sold 72 magazines subscriptions. The 28 students in Mrs. Garcia's homeroom SortIt 98 magazine subscriptions. Whose homeroom sold more magazine subscriptions per student?

More Similar Questions