math

posted by .

calculate the unit price $1.80 for 1.2 liters of juice

  • math -

    $1.8 / 1.2 = $1.50 per liter

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math Inequalities

    One canned juice drink is 25% orange juice another is 5% orange juice. How many liters of each should be mixed together in order to get 20L that is 24% orange juice?
  2. math

    One canned juice drink is 25% orange juice another is 5% orange juice. How many liters of each should be mixed together in order to get 20L that is 24% orange juice?
  3. algebra

    one canned juice drink is 15% orange juice; another is 5% orange juice. how many liters of each should be mixed together in order to get 10 liters that is 10% juice?
  4. Algebra

    One canned juice is 20% orange juice: another is 10% orange juice. How many liters of each should be mixed together in order to get 10L that is 13% orange juice.How many liters of the 20%?
  5. Math,Ratio

    Mrs Rama uses 0.4 liters of watermelon juice for every 0.9 liters of apple juice to make a jug of mixed fruit juice. a) for 225 ml of apple juice,how much watermelon juice should Mrs Rama use?
  6. math

    To make the punch, the staff adds 250 milliliters of fruit juice for every 5 liters of punch. How many liters of fruit juice would be added to 20 liters of punch?
  7. Algebra

    One canned juice drink is 15% orange juice; another is 10% orange juice. How many liters of each should be mixed together in order to get 5L that is 11% orange juice?
  8. algebra

    Translate to a system of equations but do not solve. One canned juice drink is 20% orange juice; another is 10% orange juice. How many liters of each should be mixed together in order to get 10L that is 13% orange juice?
  9. General Math

    This is something about rational functions and I was given an assignment to be answered: Liway has 6 liters of a pineapple juice blend. What is 50% pure pineapple juice. How many liters of pure pineapple juice and to be added to make …
  10. Math

    Ragili made 6 liters of lemonade by mixing 1.5 liters od lemon juice and rest water.how much lemon juice will be needed to make 16 liters of lemonade ?

More Similar Questions