math 6th grade

posted by .

You have 15 yards of ribbon for your gift boxes. each box gets the same amount of ribbon. How much ribbon will each box get

  • math 6th grade -

    How many boxes do you have?

  • math 6th grade -

    20

  • math 6th grade -

    i think the answer is 5 feet

  • math 6th grade -

    Ahh! Thanks.

    Divide 15 yards by 20 boxes.

    15 / 20 = 0.75 = 3/4 yard for each box.

  • math 6th grade -

    1 yard = 3 feet = 36 inches

    3/4 yard = (3/4) * 36 = 27 inches = 2 feet and 3 inches

    Let's try your answer:

    5 feet * 20 = 100 feet = 33.3 yards. Five feet is too much. You don't have that much ribbon.

  • math 6th grade -

    what i ended up getting is 2.25 feet and 0.75 yards

  • math 6th grade -

    That's right.

  • math 6th grade -

    3/4 ribbon.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    you have 15 yards of ribbon for your gift boxes. each box gets the same amount of ribbon how much ribbon will each of your 20 gift boxes get?
  2. math

    shawna had to decorate 3 gift packages with ribbon. she used 1 1/3 yards of ribbon for the first package, 1 1/2 yards of ribbon for the second package, and 1 2/3 yards to decorate the third package. shawna had 3 1/2 yards of ribbon …
  3. 6th grade math

    You have 15 yards of ribbon for your gift boxes. Each box gets the same amount of ribbon. How much ribbon will each of your 20 gift boxes get?
  4. Math

    Help Homework : MaKE A TABLE:relate primeter and area Amaya has 24 inches of ribbon she can glue around the edge of a rectangular gift box lid. if she wants to use all the ribbon without any overlapping, what are the length and width …
  5. math

    I'm in 4th grade this is my problem samantha has 14 yards of ribbon.she wraps 12 presents and uses 5/6 yard of ribbon to decorate each present.the total amount of ribbon she used is modeled in the diagram below
  6. math

    JILL NEEDS RIBBON TO WRAP GIFTS . THE RIBBON SELLS FOR $2 Per Yard , And Jill Needs 24 Inches Of Ribbon For Each Gift .Which equation could be used to find r , the amount of ribbon in yards , jill should purchase a. r = (36 Divided …
  7. math

    Allison needs 2 yards of blue ribbon, 1/2 yard of yards of yellow ribbon and 3/4 yards of green ribbon at $ 2.00 a yard. How much money do she need for the ribbon.
  8. Math

    Ginny had 1 4/5 yards of green ribbon and 1 2/3 yards of yellow ribbon. Did she have enough ribbon to put around a hat that needed 3 yard of ribbon?
  9. Maths

    Sonia bought ribbon to decorate a gift box.she used 1/4 of the ribbon to make a bow and 1/8 to tie around the box .how much ribbon does she use?
  10. Math

    You are wrapping boxes for a fundraiser. You have 80 large boxes. You need 2 3/4 feet of ribbon for each large box. Each roll of ribbon has 50 feet of ribbon

More Similar Questions