college math

posted by .

Suppose the eggplants at a store in Thailand are priced at 1.24 baht per kilogram, where one dollar is worth 1.37 baht. What is the price of the eggplants in dollars per pound?

  • college math -

    1.24 baht / kg

    $1=1.37 baht, 1 baht = 1/1.37$
    1 kg=2.2 lbs

    Substitute 1 baht and 1 kg into the above expression (1.24 baht/kg)
    and simplify.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. college math

    A piece of land in Ottawa with an area of 0.4 square kilometers is priced at 5600 Canadian dollars. If there are 1.358 Canadian dollars per (U.S.) dollar, then what is the price in dollars per square mile?
  2. math

    suppose the eggplants at a store in thailand are priced at 1.24 baht per kilogram, where one dollar is worth 1.37 baht. what is the price of the eggplants in dollars per pound?
  3. Math

    Eggplants in Thailand are 1.24 baht per kilogram, where one dollar is worth 1.37 baht. What is the price of eggplants in dollars per pound?
  4. math

    A store mixes Kenyan Coffee worth $11 per Kilogram and venezuelan coffee worth $14 per Kilogram. The mixture is to sell for $12 per kilogram. Find out how much of each should be used to make a 396-Kilogram Mixture
  5. math

    A store mixes Brazilian coffee worth $11 per Kilogram, Turkish coffee worth $13 per kilogram. The mixture is to sell for $12 per kilogram. Can you help me find how much of each should be used to make a 564- Kilogram of both mixtures …
  6. Math

    A store mixes Brazilian coffee worth $10 per kilogram and Turkish coffee worth $12 per kilogram. The mixture is to sell for $11 per kilogram. Find out how much of each should be used to make a 216 kilogram mixture.
  7. math liberal arts

    A piece of land in Ottawa with an area of 0.4 square kilometers is priced at 5600 Canadian dollars. If there are 1.358 Canadian dollars per (U.S.) dollar, then what is the price in dollars per squaremile?
  8. college algebra

    store mixes a Brazilian coffee worth worth $10 per kilogram and a turkish coffee worth $13 per kilogram. The mixture is to sell for $12 per kilogram. Find out how much of each should be used to make a 420-kilogram mixture. my calculations …
  9. algebra

    a store mixes red fescue worth $10 per pound and ryegrass worth $14 per pound. The mixture is to sell for $13 per pound. Find out how much of each should be used to make a 228-pound mixure
  10. Algebra

    Jane's sweet shop mixes candy worth 80 cents per pound with candy worth 2 dollars per pound to make 20 pounds of a mixture worth 1.60 per pound. How many pounds of each kind of candy does the store use?

More Similar Questions