English check

posted by .

Combine the following sentenes to a complete sentence. 1. Jean splled tomato juice on her essay. She had to print it out again.

Is this right?

Jean’s essay was counterproductive when she spilled the tomato juice.

  • English check -

    That's a rather convoluted sentence. It also doesn't use "counterproductive" correctly.

    How about?

    Because Jean spilled tomato juice on her essay, she had to reprint it.

  • English check -

    OK Thanks.

  • English check -

    You're welcome.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math 115 18

    Find the best buy for tomato juice: (a) 8 oz. for $0.37 (b) 1 pt 10 oz for $1.19 (c) 1 qt 14 oz for $1.99
  2. physics

    A tomato of mass 0.17 kg is dropped from a tall bridge. If the tomato has a speed of 16 m/s just before it hits the ground, what is the kinetic energy of the tomato?
  3. Math

    Suppose that the weight of tomato juice in mechanically filled cans follows a normal distribution with a mean ƒÝ of 464 grams and a standard deviation ƒã of 8 grams. What proportion of cans contain between 454 and 474 grams of …
  4. calculus 2

    A tomato is thrown upward from a bridge 23 m above the ground at 40 m/sec. find acceleration, velocity, and height of tomato at time t. How high does the tomato go, and when does it reach its highest point?
  5. math

    lemon juice is 10 squared times as acidic as tomato juice . Tomato juice is 10 cubed times as acidic as egg white. How many times as acidic is lemon juice as egg whites?
  6. math

    Shelly is making tomato soup. A 1-pint can of tomato juice costs $0.90. A 1-quart can of tomato juice costs $1.65. Which is a better buy for one quart of juice?
  7. Math

    Saud bought a bottle of juice containing 625 ml juice. He filled 30 ml into a glass. But spilled 23.5 ml. How much juice is still left in the bottle.
  8. Math

    Saud bought a bottle of juice containing 625 ml juice. He filled 30 ml into a glass. But spilled 23.5 ml. How much juice is still left in the bottle.
  9. Math

    A 9.2 ounce can of tomato juice costs $3.48. What is the price per ounce of the tomato juice to the nearest cent?
  10. Maths

    sarika prepared squash from tomato,carrot,apple juices. 1/3 of the squash was tomato juice and 2/3 of the remainder was carrot juice. 315 ml of squash vs carrot juice. what volume of the squash was apple juice?

More Similar Questions