COLLEGE ACCOUNTING

posted by .

Sunset Company uses the periodic inventory method and had the following inventory information available:

Units Unit Cost

1/1 Beginning Inventory 200 $6.20

1/20 Purchase 300 $6.50

7/25 Purchase 200 $6.80

10/20 Purchase 300 $7.00

A physical count of inventory on December 31 revealed that there were 150 units on hand. Therefore, 850 units were sold.

Instructions

Answer the following independent questions and show computations supporting your answers.

1. Assume that the company uses the FIFO method. Calculate 1) Costs of Goods Sold and 2) Value of Ending Inventory:

2. Assume that the company uses the average cost method. Calculate 1) Costs of Goods Sold and 2) Value of Ending Inventory:

3. Assume that the company uses the LIFO method. Calculate 1) Costs of Goods Sold and 2) Value of Ending Inventory:

(SHOW ALL YOUR WORK)
HELP PLEASSSEEE

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. CONTEMPORARY MATH

    HOW DID THEY GET THIS ANSWER? PHYSICAL INVENTORY OF PICTURE FRAME WAS TAKEN AT TARGET THEY FOUND THERE WAS 700 WAS REMAINING WHAT WAS THE INVENTORY PRICING?
  2. accounting

    Eddings Company had a beginning inventory of 400 units of Product XNA at a cost of $8.00 per unit. During the year, purchases were: Feb. 20 600 units at $9 Aug. 12 300 units at $11 May 5 500 units at $10 Dec. 8 200 units at $12 Eddings …
  3. math

    Eddings Company had a beginning inventory of 400 units of Product XNA at a cost of $8.00 per unit. During the year, purchases were: Feb. 20 600 units at $9 May 5 500 units at $10 Aug. 12 300 units at $11 Dec. 8 200 units at $12 Eddings …
  4. Math

    I have 2 questions involving inventory Question 1. Your a manager of an auto parts store.Figures below contains your records of the annual inventory figures for windshield wipers. Using the FIFO method of inventory pricing,hat is the …
  5. Finance accounting

    Eddings Company had a beginning inventory of 400 units of Product XNA at a cost of $8.00 per unit. During the year, purchases were: Feb. 20 600 units at $9 Aug. 12 300 units at $11 May 5 500 units at $10 Dec. 8 200 units at $12 Eddings …
  6. Business Finance

    Using the FIFO method of inventory pricing, what is the dollar value ending inventory if there were 300 units on hand December 31?
  7. Business Math

    Using the FIFO method of inventory pricing, what is the dollar value of ending inventory if there were 300 units on hand on December 31?
  8. accounting

    Anthony Company uses a perpetual inventory system. It entered into the following purchases and sales transactions for March. Date Activities Units Acquired at Cost Units Sold at Retail Mar. 1 Beginning inventory 170 units @ $52.40/unit …
  9. Accounting

    Date Activities Units Acquired at Cost Units Sold at Retail Mar. 1 Beginning inventory 50 units @ $50/unit Mar. 5 Purchase 200 units @ $55/unit Mar. 9 Sales 210 units @ $85/unit Mar. 18 Purchase 60 units @ $60/unit Mar. 25 Purchase …
  10. Accounting

    Cost flow assumptions for FIFO and LIFO using a periodic system. Question 1. Sales during the year were 700 units. Beginning inventory was 400 units at a cost of $10.00 per unit. Purchase 1 was 500 units at $12.00 per unit. Purchase …

More Similar Questions