college: ECON

posted by .

Pedro is a rice farmer. In order to grow rice, he needs $100 to buy seeds. Rice production is risky. If it turns out to be a GOOD year, Pedro has a harvest worth $500. If, instead, he has a BAD year, Pedro’s harvest is worth $0. Assume throughout this question that Pedro is risk neutral.
After Pedro plants the seeds, he must decide how hard to work. He has two choices: WORK HARD or BE LAZY. By working hard, Pedro can make a GOOD year more likely. Specifically, if he chooses WORK HARD, he will have a GOOD year with 80% probability while if he chooses to BE LAZY, he only has a 20% probability of having a GOOD year. Table 1 summarizes Pedro’s situation:
Table 1. Summary of Farming Parameters
Action
Probability of Success
Value of Harvest under Success
Probability of Failure
Value of Harvest under Failure
WORK HARD
.8
$500
.2
$0
BE LAZY
.2
$500
.8
$0
For part (a), make the following two assumptions: First, Pedro has $100 so that he can buy the seeds and plant rice. Second, working hard doesn’t impose any cost on Pedro.
a. Let Y denote Pedro’s profit (value of harvest minus costs). What is the expected value of Pedro’s profit if he chooses to WORK HARD?
b. What is the expected value of his profit if he chooses to BE LAZY?
For part (c), still assume that Pedro has $100, however let’s be more realistic about the cost of working hard. Specifically, for all remaining parts of this problem assume that WORK HARD imposes a cost on Pedro that is the equivalent of paying $240. You can think of this $240 cost exactly like the monetary cost of buying an input. BE LAZY, on the other hand, imposes no cost on Pedro.
c. Now what is the expected value of Pedro’s profit if he chooses to WORK HARD?
d. What is the expected value of his profit if he chooses to BE LAZY?
e. Which action (WORK HARD or BE LAZY) will Pedro choose?
Now assume that Pedro does not have $100 to finance production. Instead he needs to go to a bank to get a $100 loan. Assume that the banking industry is competitive so that any loan that is made should earn the bank zero expected profits and the bank’s opportunity cost of lending is zero. (In other words, the expected value of repayment – which is interest plus principal -- to the bank should be $100.) Also assume that Pedro repays the loan only if the harvest is successful.
4
f. If a bank could give a loan AND be certain that Pedro would WORK HARD, what interest rate, i, would the bank charge?
g. If instead the bank gave a loan and was certain that Pedro would BE LAZY, what interest rate would the bank charge?
Now assume that the bank faces moral hazard – they cannot observe the action that Pedro takes.
h. Now what interest rate must the bank charge in order to earn zero expected profit? (HINT: For a given interest rate, the bank will compute Pedro’s expected profit from the two different actions. It will then use this information to decide the interest rate it charges.)
i. If Pedro doesn’t farm, he earns $10 with certainty. Given your interest rate from part (h), will Pedro want the loan? Explain your answer.
j. Define a “market-failure”? Given your answers above, discuss how asymmetric information in credit markets could lead to a market failure. (If you’re not sure about your answers to (a) – (i), you can answer this part independently.)

  • college: ECON -

    The answer is true or false.

  • college: ECON -

    Are you still looking for the answer.

  • college:Macroeconomics -

    Which of the following is not economic investment?
    (a). The purchase of 100 shares of AT&T by a retired business executive.
    (b). The purchase of a drill press by the Ajax Manufacturing company.
    (c). Construction of a suburban housing project.
    (d). The piling up of inventories on a grocer's shelf.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. English

    We grow rice in a rice field or in a passy field, but we grow potatoes in a dry field. ------------------ Is my explanation correct?
  2. arithmetic

    a recipe for rice pudding uses 1/2 cup of rice and serves 6 people. write the cups of rice per person as a unit rate . how many cups of rice do you need to serve 75 people?
  3. Econ

    Assume that American rise sells for $100 per bushel, Japanese rice sells for 16,000 yen per bushel, and the nominal exchange rate is 80 yen per dollar. A.Explain how you could make a profit from this situation. What would be your profit …
  4. maths

    a cook goes into the store room & take out 1/6 of rice from a 72 kg sack.if he uses 2/3 kg of this rice each day,how many days will the rice he took out last?
  5. Social Studies Help

    1.) how were the farms of new England colonies similar to the farms of the up country?
  6. p.s 38

    zelk is cooking 1/3 of a bag of rice for a meal. He will give each of his 4 guests the same amount of rice. Zeck is not eating any rice. What is the maximum fraction of the bag of rice Zeck could give each of his four guest?
  7. math

    The production of rice in the year 2001 was 1000 tonnes which was 25% of the total food grain production in that year. In the next year if the production of rice decreased by 4% and production of rice as a percentage of total food …
  8. math

    The production of rice in the year 2001 was 1000 tonnes which was 25% of the total food grain production in that year. In the next year if the production of rice decreased by 4% and production of rice as a percentage of total food …
  9. math

    A 4-pound box of rice, which is a mixture of white rice and wild rice, sells for $1.80 per pound. White rice sells for $0.75 per pound. Wild rice sells for $2.25 per pound. How many pounds of white rice are in the mixture?
  10. math

    After 20% increase in cost per kg of rice, a family can now buy 4kg less rice in rs240.what was the original price per kg of rice?

More Similar Questions