algebra

posted by .

the cost of three markers and two pencils is 1.80
the cost of four markers and six pencils is 2.90
what is the cost of each item?

  • algebra -

    3x+4y=1.80
    4x+6y=2.90
    Do you know how to use elimination?

  • algebra -

    uhm no. explain the steps please?

  • algebra -

    Ok, so if you make markers "x" and pencils "y", you get
    3x+4y=1.80
    4x+6y=2.90
    Then you use elimination (by figuring out what to multiply one or both equations by to get rid of one of the variables, either x or y).
    Multiplying the top equation by -4
    and the bottom equation by 3 to eliminate the x's gives us
    -12x-16y=-7.2
    12x+18y=8.7
    Add the equations together
    2y=1.5
    Divide both sides by 2
    y=?
    Plug that back into any of your equations to solve for x.
    Once you get your answers, feel free to post them if you want them checked.

  • algebra -

    thanks so much. do you have time for one more problem ?

  • algebra -

    Sure, are you still on?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math, help

    how do i write the equations so i can solve it i will do the solving but help me out with the equation please.for the following: Four pencils and five pens cost$2.00. THree pencils and four pens cost $1.58. Find the cost fo a pencil …
  2. Math

    How do you solve this question: The cost of 3 markers and 2 pencils is $1.80. The cost of 4 markers and 6 pencils is $2.90. What is the cost of each item?
  3. math

    a pencil, eraser and notebook together cost one dollar. a notebook costs more than two pencils, three pencils cost more than four erasers, and three erasers cost more than a notebook. how much does each item cost
  4. algebra

    the cost of 3 makers and 2 pencils is $1.80. The cost of 4 markers and 6 pencils is $2.90. What is the cost of each item?
  5. algebra

    Rachael bought 12 pencils and 7 markers for $5.36, and later bought 8 pencils and 5 markers for $3.68. Find the cost of each pencil and marker.
  6. Math

    Leo has 8 more markers than colored pencils. He has a total of 32 markers and colored pencils. How many of each kind does he have?
  7. Math

    You earned a $25 gift card by working in Apangea and have purchased four items. Please list these items in the table below along with their cost. Then calculate the cost of each item as a fraction a decimal and as a percentage. 1.Pack …
  8. Math

    If I spent $15.85 for three notebooks and 2 boxes of markers the boxes of markers cost 3.95 each and the tax is 1.23 and I have a coupon for 0.75 how much did each notbook cost
  9. Math

    Miss has three times as many markers and colored pencils the total number of markers and colored pencils is 84 how many workers does Miss have
  10. Algebra I

    Four pens cost $2 less than two markers. Three pens and nine markers cost $54. Find the cost of each.

More Similar Questions