English

posted by .

I want to buy some cookies.
1. - How much is it?
2. - How much are they?
3. - It's two dollars.
4. - They are two dollars.

(In this short dialogue, which expressions do we have to use?)

  • English -

    cookies = plural
    1. How much are they?
    3. They are two dollars.

    Use #2 and #4.

    Sra

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math, rates

    Which rates are equivalent? 6 U.S. dollars = 18 U.S. dollars 8 Canadian dollars 20 Canadian dollars 6 U.S. dollars = 9 U.S. dollars 8 Canadian dollars 12 Canadian Dollars 6 U.S. dollars = 9 U.S. dollars 8 Canadian dollars 16 Canadian
  2. English Expressions

    A: How much do I owe you? B: It's 200 dollars. A: Too priecy. ------------------- Are the short dialogue grammatical?
  3. English

    How much is the hat? - It is 10 dollars. How much does the hat cost?
  4. Word Problems!!!!

    Help with the following problems: 1. Leah bought 2 boxes of cookies. She ate 3 and found that she had 21 left. How many cookies were in each box?
  5. math

    I have 200 canadian dollars and exchange them for 1/5 fewer us dollars. After spending 3/4 of my us dollars how much do I have left?
  6. algebra

    two bakeries produce three types of cookies, chocolate chip, sugar, and peanut butter. the cookies are produced in batches containing some of each type of cookie. the cooks will not break up a batch, so you must buy an entire batch …
  7. college math

    two bakeries produce three types of cookies, chocolate chip, sugar, and peanut butter. the cookies are produced in batches containing some of each type of cookie. the cooks will not break up a batch, so you must buy an entire batch …
  8. Maths

    John spends 380 dollars to buy the following two items sugar and salt, the amount is 100 bags, a bag of sugar is 2 dollars, a bag of salt is 5 dollars, how much did John bought each of it?
  9. math

    With 300 dollars one will have to buy total 30 items. If price of a exercise book is 30 dollars, price of pen is 24 dollars and price of a pencil is 6 dollars, and if that person is bound to buy at least one of each item, how many …
  10. English

    M: It's 100% silk, ma'am. W: But I don't have enough money with me now. M: How much do you have?

More Similar Questions