consumer math

posted by .

Jim paid $3.99 for a 14-ounce bag of cookies. What was the unit cost per pound?

  • consumer math please i need help if there is any one in home school in 9th grade give me a call -

    Guy paid $3.59 for a 10-ounce bag of cookies. What was the
    unit cost per pound?

  • consumer math -

    $3.99/(7/8 lb) = $4.56 per lb for the 14 oz bag

    $3.59/(5/8 lb) = $5.74/lb for the 10 oz bag.

  • consumer math -

    Peaches,

    Please make sure you NEVER post personal information online ... on any websites. Not your email address, not your phone number, not your school's name, not anything. It's not safe.

    =)

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. mathematics

    Jim paid $3.99 for a 14-ounce bag of cookies. What was the unit cost per pound?
  2. consumer math

    Guy paid $3.59 for a 10-ounce bag of cookies. What was the unit cost per pound?
  3. math

    a 50 pound bag of glossy coat horse feed cost $23.50. A 25 pound bag cost $15.50. How much money per pound would you save by buying the bag with the lower unit price?
  4. Math

    A can of worms for fishing costs $2.60. There are 20 worms in a can. What is the cost per worm?
  5. math

    An 11 ounce bag of chips costs $1.99 what is the cost per ounce rounded to the nearest cent?
  6. 8th grade math

    A 20 ounce bag of popcorn costs $2.80 at the movie theater, if the unit price remains the same, how much would a 35 ounce bag cost ?
  7. Economics

    Jim buys only milk and cookies. a. In year 1, Jim earns $100, milk costs $2 per quart, and cookies cost $4 per dozen. Draw Jim's budget constraint.
  8. math

    Find three brands of a grocery item that you purchase and figure the price per unit (i.e., per ounce or pound) for each brand. Provide the item and for each brand of the item the bulk cost, unit quantity, and unit cost.
  9. Math

    1. The Suarez family paid $15.75 for 3 movie tickets. How much would they have paid for 12 tickets?
  10. Math

    A 24-ounce bag of chips cost $2.88. If the unit price stays the same, how much would a 40-ounce bag of chips cost?

More Similar Questions