7th grade math

posted by .

A farmer grows 196 pounds of potatoes. He sells them to a grocer who divides them into 5 pound and 20 pound bags. if the grocer uses the same number of 5 pounds and 20 pound bags, how many bags of each did he use?

  • 7th grade math -

    196 does not divide by 5 evenly so we will have some potatoes left over
    5 n + 20 n = 196
    25 n = 196
    n = 7.84
    use 6 of each
    6*5 = 30
    6*25 = 150
    sum = 180 with 16 pounds left over
    (too bad he does not have 3 more five pound bags)

  • 7th grade math -

    stupids

  • 7th grade math -

    28 bags of each

  • 7th grade math -

    im guessing either 12 06 20 or 16

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. 6th Grade Math

    A farmer grows 196 pounds of potatoes.He sells them to a grocery who divides them into 5 pound and 2 pound bags.If the grocery uses the same number of 5 pound and 2 pound bags,how many bags of each did he use?
  2. Math

    David carried 29 pounds of kitty litter in bags into the basement. There were 4 pound bags and 7 pound bags. How many of each size bag did he carry?
  3. Math

    What do you call an angle more than 90 degrees and less than 180 degrees?
  4. algebra

    Wild rice sells for $6 pound, and plain rice sells for $1 per pound. A grocer wants 10 pounds if the mixture to sell for $2 per pound. How much of each type should he used?
  5. MAH

    CHAD BUYS PEANUTS IN 2-POUND BAGS. HE REPACKAGES THEM INTO BAGS THAT HOLD 5/6 POUNDS OF PEANUTS. HOW MANY 2-POUND BAGS OF PENUTS SHOULD CHAD BUY SO THAT HE CAN FILL THE 5/6 POUND BAGS WITHOUT HAVING ANY PEANUTS LEFT OVER?
  6. Math

    Chad buys peanuts in 2 pound bags he repackages them into bags that hold 5/6 pounds of peanuts how many 2 pound bags of peanuts Should Chad by so that he can fill the 5/6 pound bags without having any peanuts leftover
  7. College Algebra

    A grocer mixes peanuts that cost $1.49 per pound and walnuts that cost $2.69 per pound to make 100 pounds of a mixture that costs $2.21 per pound. How much of each kind of nut did the grocer put into the mixture?
  8. Math

    Chad buys peanuts in 2-pound bags. He repackages them into bags that hold 5/6 pounds of peanuts.how many 2 pound bags should Chad buy so that he he can fill the 5/6 pound bags without any leftovers Common multiple of 5,6 is 30 how …
  9. Math

    Chad buys peanuts into pound bags Siri packages them into bags that hold 56 pounds of peanuts how many 2 pound bags of peanuts should Chad by so that he can fill the 56 pound bags without having anything that's left over
  10. maths

    to make a mixture of 80 pounds of coffee worth $272 a grocer mixes coffee wortg $3.25 a pound with cofee worth $3.85 a pound.How many pounds of the cheaper coffee should grocer use........60lb

More Similar Questions