algebra

posted by .

Kayla wants to buy snack that weigh 1 kilogram How much she'll have to pay if she buy food in bulk. t=total price p=price per kilogram

  • algebra -

    t = n * p
    where n is the number of kilograms Kayla buys

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. MATH

    The price of fish is £6.40 per kilogram, what is the cost of 1 kilogram (500g)?
  2. Algebra

    Two kinds of nuts, one cost $5.00 per kilogram another cost $5.40 per kilogram. How many kilograms of each type of nut should be mixed in order to have 40 kg of a mixture worth $5.25 per kilogram?
  3. math

    A store mixes Brazilian coffee worth $11 per Kilogram, Turkish coffee worth $13 per kilogram. The mixture is to sell for $12 per kilogram. Can you help me find how much of each should be used to make a 564- Kilogram of both mixtures …
  4. Physical Science

    1. Which is faster,160 miles an hour or 300 inches a second?
  5. Math help

    You buy clothing at a sale. You buy sneakers at 2/3 of their original price of $60, a sweater at 7/10 of its original price of $35, and a jacket at 5/6 of its original price of $45. Answer each question and show all your work. a. How …
  6. algebra

    A store mixes kenyan coffee worht $12 per kilogram and turkish coffee worth $16 per kilogram the mixture is to sell for $14 per kilogram how much of each should be used to make a 348-kilogram mixture?
  7. college algebra

    store mixes a Brazilian coffee worth worth $10 per kilogram and a turkish coffee worth $13 per kilogram. The mixture is to sell for $12 per kilogram. Find out how much of each should be used to make a 420-kilogram mixture. my calculations …
  8. MATH

    HELP PLZ NO ONE WANTS TO HELP, You buy clothing at a sale. You buy sneakers at 2/3 of their original price of 60$, a sweater at 7/10 of its original price of 35$, and a jacket at 5/6 of it original price of 45$, a. how much money did …
  9. math

    4 Luke can purchase a 12-pound item from several different retailers. Which of the following is the best buy?
  10. Physics

    Blocks with masses of 1 kilogram, kilogram, and 3 kilogram are lined up in a row on a frictionless table. All three are pushed forward by a 12 Newton Force applied to the 1 kilogram block. Draw a free body diagram of all 3 blocks. …

More Similar Questions