Math

posted by Bart

A 6-pack of 4oz containers of yogaurt costs 2.99. what is the unit price in cents per ounce? Round to the nearest hundredths of a cent.

First I would take 6 x 4 = 24 oz. Then I would divide 2.99/24 and get an answer of .1245833.
Would my answer be 12 cents/oz or 13 cents/oz

  1. Ms. Sue

    Your instructions say to round to the nearest hundredths of a cent.

    .1245833 = $0.1246

    twelve and forty-hundredths of a cent.

  2. Ms. Sue

    Correction:

    twelve cents and forty-six hundredths

  3. Bart

    I do not understand the 46 hundredeths. isn't the 2 in the hundredths?

  4. Ms. Sue

    The 2 is hundredths of a dollar.

    12 cents = $0.12

    To get hundredths of a cent you need $0.1246

  5. Bart

    For the first time ever I understand. Thank you very much. Your correction helped me out immensely.

Respond to this Question

First Name

Your Answer

Similar Questions

  1. Math-- Please check

    A package of 16 tea bags costs $2.29. Find the unit price in cents per tea bag. Round to the nearest tenth of a cent. I get 14.3 cent Will you check to make sure I am correct?
  2. math 156

    a 6 pack of 4 oz. containers of yogurtc cost $3.60. what is the unit price in cents per ounce. round to the nearst penny. are they .90 cents each?
  3. math

    A 6 pack of 4oz. containers of yogurt costs $2.99. What is the unit price in cents per ounce?
  4. math

    An 8 ounce bottle of hairspray costs $3.66. Find the unit price in cents per ounce. would it be 0.4575 or 45.75 cents per ounce?
  5. Problem Solving

    A 4oz jar of spice costs 92 cents. What is the unit cost per ounce.
  6. math

    A) which is the better value a 12 ounce jar of honey for $2.25 or an 18 ounce jar of honey for $3.24?
  7. math!!

    A 9-pack of toy cars costs $8.58. What is the unit price, rounded to the nearest cent?
  8. Math Help!!!

    The price of 10 ounces of crackers is $3.00. What is the unit price?
  9. Pre algebra

    Write the following ratio in simplest form 32 min : 36 min A 8:9******************* B 8:36 C 32:9 D 128:144 In a sports equipment locker there are 81 balls and 45 baseball mitts. Write the ratio of balls to baseball mitts in simplest …
  10. Math

    If pasta sells for $3.55 for a 20-ounce box a. What is the price per ounce?

More Similar Questions