3rd grade

posted by .

4 p;ennies in 2 lines 3 cents in each line how is this problem solved?

  • 3rd grade math? -

    For 5 pennies, I could solve it as two perpendicular lines with one penny common to both lines.

    o
    ooo
    o

    I can't solve it for 4 pennies. Do you have a typo?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. 2nd grade Math

    Wich 3 flowers add up to 85 cents? Tulip-48 cents Rose-52 cents Dafidale-25 cents Viloit-37 cents Sunflower-23 cents
  2. Algebra

    How can algebra be used to solve this problem?
  3. 3rd grade Math

    Representations - Draw a number line. Make sure the following numbers are on your number line: 1,472; 1,560; 1,481. Are we over thinking this problem?
  4. 3rd grade math

    Robert is writting a poem. The poem is divided into 5 stanzas and is on 2 pages. There are 60 lines in the poem. How many lines are in each stanza?
  5. 3rd grade math

    25 cents __?__ 3/10 of a dollar
  6. 3rd grade math

    write greater than, lesser than, or equal: 25 cents --------------- 3/10 of a dollar.
  7. maths

    A box of 12 table costs 21 cents.The same brand is packaged in bottles containing 100 tablets and sells for $1.50 per bottle.How much is saved per dozen, by purchasing the larger amount?
  8. english (3rd grade)

    Please help me to pick out 6 lines from the poem Invictus of William Ernest Henley that used sensory images and identify the sense used for each line.I also need to pick out one line that used onomatopoeia.
  9. math

    How do I write one equations in slope-intercept form, and three other lines in slope-intercept form that are perpendicular to the first line ?
  10. Math

    In this problem we consider drawing some straight lines which form a nice pattern. Consider joining the point (0.1,0) to the point (0,0.9) by a line segment; then joining (0.2,0) to (0,0.8) by a line segment; and so on. In general, …

More Similar Questions