Math

posted by .

A standard train ticket in a certain city costs $2.50 per ride. People who use the train also have the option of purchasing a frequent-rider pass for $18.00 each month. With the pass, a ticket costs only$1.75 per ride. How many train rides in a month make the frequent-rider pass a better deal than standard train tickets?

  • Math -

    18/1.75 = 10.3

    Eleven rides or more a month will save people money with the pass.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math Word Problems

    Hi, I am having some trouble with some problems, can you please help. thanxs!!! 1. A car rental agency charges $250 per week plus $0.25 per mile to rent a car. How many miles can you travel in one week for $300?
  2. Math

    A standard train ticket in a certain city costs $2.50 per ride. People who use the train also have the option of purchasing a frequent-rider pass for $18.00 each month. With the pass, a ticket costs only$1.75 per ride. How many train …
  3. Math

    A child's train ticket costs $7. That is 1/4 as much as an adult's ticket. How much does an adult's train ticket cost?
  4. English

    Thank you. Here are a few sentences I wrote on travelling by train. I don't know the correspondent English terms. I hope you can help me. 1) Check the train times and the fare. Then buy your ticket at the ticket office. You can buy …
  5. math

    A train ticket in a certain city is $2.00. People who use the train also have the option of puchasing a frequent rider pass for $17.25 each month. With the pass, each ticket costs only $1.25. Determine the number of times in a month …
  6. ALG2! WORD PROBLEM!very important!!

    You are a student who plans to attend the amusement park for two days. This will be fun! Now it's time to figure out the cost. You won a coupon for 50% off a 1-day pass but it cannot be combined with other offers. The amusement park …
  7. math hurry please

    Each child ticket for a ride costs $3, while each adult ticket costs $5. If the ride collected a total of $115, and 33 tickets were sold, how many of each type of ticket were sold?
  8. math help

    Tia's parents gave her $20 to spend at the Spring Carnival. She spent $5 on a funnel cake and the remaining money on tickets for rides. If each ride ticket costs $0.75, how many ride tickets did she purchase?
  9. sunnyvale

    4 boys went to the park. 3 of them bought ride tickets for x dollars, plus a game pass for 10dollars.the other one just bought a ride ticket. write an expression
  10. math

    a bus ride costs $1.50. A 30-day bus pass costs $36. Write an equation to represent the number of bus rides you would need to take for the bus pass to a better deal.

More Similar Questions