middle school math

posted by .

Andy paid $66 for 6 tulips and 18 roses. The next week,he bought 4 tulips and 7 roses for $29. What is the unit price for ea kind of flower?
_______________, __________________

  • middle school math -

    Let the unit price of tulips be T and the unit price of roses be R.

    4T + 7R = 29
    6T + 18R = 66

    Solve that pair of equations.

    12T + 21R = 87
    12T + 36R = 132
    15R = 45
    R = $3.00
    4T = 29 - 21 = 8
    T = $2.00

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    tony is making flower arrangements. he is using 3 different kinds of flowers-roses, daisies, and tulips. each arrangement will have the same number of each kind of flower. he figures that if he uses all the flowers, the greatest number …
  2. college

    Translate to an equation: r $2 roses and t $2.50 tulips total $30 graph the equation and use the graph to determie three different combinations of roses and tulips that total $30.
  3. math

    Tony is making flower arrangements. He is using 3 different kinds of flowers--roses, daisies, and tulips. Each arrangement will have the same number of each kind of flower. He figures that if he uses all the flowers, the greatest number …
  4. math

    18 roses and 6 tulips coast $66. What is the unit price for each kind of flower?
  5. METRO

    Andy paid $66.00 for 6 tulips and 18 roses. The next week, he bought 4 tulips and 7 roses for $29. What is the unit price for each kind of flower.
  6. Math

    A gardener grows roses, tulips, and sunflowers in an 18-acre public garden. This year, she wants to plant twice as many acres of sunflowers as acres of tulips. She also wants wants to plant 6 more acres of roses than of sunflowers. …
  7. Math

    A florist has 40 tulips, 32 roses, 60 daisies, and 50 petunias. What is the ratio of petunias to tulips, in simplest form?
  8. Math

    Rachel planted a flower garden. She planted roses in 1/4 of the garden and 1/3 of the roses were pink. She planted tulips in 1/3 of the garden and 1/3 of the tulips were pink. How many roses were there in Rachel's garden?
  9. Math

    Sally saw three kinds of flowers---tulips, roses, daffodils. She saw 3 times as many tulips as roses and 4 times as many daffodils as roses. Altogether there were 72 flowers. How many of each flower did she see. How do I start finding …
  10. math

    A flower displays contains tulips, roses, and carnations. For every 10 tulips, there are 4 roses and 6 carnation. The display contains 100 flowers. How many of the flowers are tulips?

More Similar Questions