6th Grade Math

posted by .

Sara purchased a 24 oz tube of toothpaste for $6.95. What did she pay per ounce




WORK THIS OUT THANKS

  • 6th Grade Math -

    6.95 divided by 24

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. 6th Grade Math

    Sara is 1/4 the age of her father. Sara's father is 60. How many years older than Sara is Sara's father?
  2. 6th Grade Math

    8w-11=45 Please work this out for me Thanks.
  3. math

    An 8 ounce bottle of hairspray costs $3.66. Find the unit price in cents per ounce. would it be 0.4575 or 45.75 cents per ounce?
  4. algebra

    a jeweler purchased 5 oz of a gold alloy and 20 oz of a silver alloy for a total cost of $540. The next day at the same price per ounce, the jeweler purchased 4 oz of th egold alloy and 25 oz of the silver alloy for a total cost of …
  5. arithmetic sequences

    a tube containing 3 ounces of toothpaste is being used at at rate of 0.15 ounces per day. how much toothpaste will be in the tube after one week?
  6. Math Help!!!

    The price of 10 ounces of crackers is $3.00. What is the unit price?
  7. Math

    Theo made the table below to show the number of middle school students who attented the last football game. if this data were displayed in a circle graph, how many degrees would be in the sector representing the 8th grade Grades 6,7,8 …
  8. Chemistry

    A toothpaste contains 0.220 % by mass sodium fluoride used to prevent dental caries and 0.32 % by mass triclosan C12H7Cl3O2, an antigingivitis agent. One tube contains 119 g of toothpaste. How many fluoride ions, F−, are in the …
  9. Math

    If pasta sells for $3.55 for a 20-ounce box a. What is the price per ounce?
  10. Math

    A fertilizer covers 5/8 square foot in 1/4 hour. i don't understand how to work out this math problem. By the way i'm in 6th grade but technically doing advanced math so i'm doing 7th grade math. I don't know how to do this

More Similar Questions