algebra 2--matrices.

posted by .

A grocer wants to m,ix three kinds of hard candy to sell for $2.40 per pound. He need 50 pounds of candy altogether. He mixes sour balls worth $3.50 per pound,butterballs worth $2.50 per pound, and starlight mints worth $1.75 per pound. He mixes twice as many butterball as sour balls. Write a system of equations to find the number of pounds of each kind of candy he mixes together

We learned how to do matrices and we need to use them for this problem but i don't know how to set it up
_______ X _______
something X something?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math

    i need to know exactly the formula of how to do these types of problems because i have spend seriously over an hour trying to do this one problem. HELP! A dealer mixes candy worth 90 cents per pound with candy worth 65 cents per pound …
  2. Algebra 1

    Candy worth $2.45 per pound is mixed with candy worth $2.30 per pound.How much of each kind of candy must be used to have 30 pounds of a mixture worth $2.35 per pound?
  3. math

    Ellen wishes to mix candy worth $1.64 per pound with candy worth $3.46 per pound to form 20 pounds of mixture worth $3.00 per pound. How many pounds of the more expensive candy should she use?
  4. algebra

    Calvin mixes candy that sells for $2.00 per pound with candy that costs $3.60 per pound to make 50 pounds of cancdy selling for $2.16 per pound. How many pounds of each kind of candy did he use in the mix?
  5. algebra

    a store mixes red fescue worth $10 per pound and ryegrass worth $14 per pound. The mixture is to sell for $13 per pound. Find out how much of each should be used to make a 228-pound mixure
  6. math

    A store mixes peanuts worth $10 per pound and biscuit worth $13 per pound. The mixture is to sell for $12 per pound. Find how much of each should be used to make a 432 pound mixture.
  7. Algebra

    A store mixes red fescue worth $10 per pound and ryegrass worth $13 per pound. The mixture is to sell for $12 per pound. Find how much of each should be used to make a 120 pound mixture.
  8. Algebra

    A merchant wants to mix gummy worms worth $7 per pound and gummy bears worth $3 per pound to make 30 pounds of a mixture worth $4.60 per pound. How many pounds of each type of candy should he use?
  9. Math

    how much candy that is worth $5 per pound must be mixed with 60 lb that is worth 4$ per pound to get a special Christmas mixture to sell for $4.40 per pound?
  10. Algebra

    Jane's sweet shop mixes candy worth 80 cents per pound with candy worth 2 dollars per pound to make 20 pounds of a mixture worth 1.60 per pound. How many pounds of each kind of candy does the store use?

More Similar Questions