Post a New Question

algebra

posted by .

Yesterday your store earned $797.30just from the sale of cookies. Write and solve an equation that represents how many cookies were sold.

  • algebra -

    Do you know the price of each cookie?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. algebra

    In your industrial oven, you bake two cooking sheets with 12 scones each, two baking sheets with 20 cookies each, and one baking sheet with 2 scones and 10 cookies. Yesterday the bakery earned $797.30 just from the sale of the cookis. …
  2. Math

    2.You are trying to decide how to most efficiently use your oven. You do not want the oven running at a high temperature when it is not baking, but you also do not want to waste a lot of time waiting for the oven to reach the desired …
  3. Algebra

    Yesterday a store earned $797.30 just from the sale of cookies. Write and solve an equation that represents how many cookies were sold. c= $797.30/$1.19 c=670 cookies were sold
  4. Math

    a store earned $797.30 for the sale of candid apples at $2.28 each. write & solve an equation that represents how many candid apples were sold?
  5. Maths P5

    Daniel, Susan and Rick bought some cookies to sell. The cookies were sold at 6 for $2. Daniel sold 1/4 of the cookies. Susan sold 2/7 as many cookies as Rick. Daniel and Susan sold a total of 120 cookies. a)How many cookies did they …
  6. Algerbra 1

    3. In your industrial oven, you bake two baking sheets with 12 scones each, two baking sheets with 20 cookies each, and one baking sheet with 2 scones and 10 cookies. a. Write an expression that illustrates the total cost of all baked …
  7. Algerbra 1

    . In your industrial oven, you bake two baking sheets with 12 scones each, two baking sheets with 20 cookies each, and one baking sheet with 2 scones and 10 cookies. a. Write an expression that illustrates the total cost of all baked …
  8. Algebra

    Josh and Racquel sold cookies and brownies at the math club bake sale. The cookies cost $0.47 each, and the brownies cost $0.60 each. They sold a total of 603 items (cookies and brownies) and raised $323.84 Write a system of equations …
  9. algebra

    Ms. Baldwin likes to eat cookies. She eats 3 cookies per day. After 5 days, there are 24 cookies left in the box. Write an equation represents the story.
  10. Math

    I don't know how to make an equation for this?

More Similar Questions

Post a New Question