Post a New Question

mathematics

posted by .

Jim paid $3.99 for a 14-ounce bag of cookies. What was the
unit cost per pound?

  • mathematics -

    $3.99 / (14/16 lb) = (8/7)*($3.99) = $4.56/lb

  • mathematics -

    More than one way to skin a cat. Proportions come up a lot and this can be solved as one.

    State the relationship you need verbally.

    "3.99 is to 14, as x is to 16"

    Then set up a proportion.

    3.99 x
    ---- = ----
    14 16

    Cross-multiply, giving:

    14x = 16(3.99)

    Divide both sides by 14, giving:

    x = (16/14)3.99

    Reduce:

    x = (8/7)3.99

    Finally, you need to pull out your calculator.

    x = 31.92/7
    x = 4.56


    That is the cost per 16 ounces: that is, per pound.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. consumer math

    Guy paid $3.59 for a 10-ounce bag of cookies. What was the unit cost per pound?
  2. consumer math

    Jim paid $3.99 for a 14-ounce bag of cookies. What was the unit cost per pound?
  3. math

    a 50 pound bag of glossy coat horse feed cost $23.50. A 25 pound bag cost $15.50. How much money per pound would you save by buying the bag with the lower unit price?
  4. Math

    A can of worms for fishing costs $2.60. There are 20 worms in a can. What is the cost per worm?
  5. math

    An 11 ounce bag of chips costs $1.99 what is the cost per ounce rounded to the nearest cent?
  6. Economics

    Jim buys only milk and cookies. a. In year 1, Jim earns $100, milk costs $2 per quart, and cookies cost $4 per dozen. Draw Jim's budget constraint.
  7. math

    Find three brands of a grocery item that you purchase and figure the price per unit (i.e., per ounce or pound) for each brand. Provide the item and for each brand of the item the bulk cost, unit quantity, and unit cost.
  8. math complicted question please help

    1. a box of crackers has 24 grams of fat.the box contains 8 servings. what is the unit rate?
  9. Math

    1. The Suarez family paid $15.75 for 3 movie tickets. How much would they have paid for 12 tickets?
  10. Math

    A 24-ounce bag of chips cost $2.88. If the unit price stays the same, how much would a 40-ounce bag of chips cost?

More Similar Questions

Post a New Question