algebra

posted by .

Four pears and two apples cost $1.96. Three apples and three pears cost $2.10. Find the cost of 1 apple and 1 pear.

  • algebra -

    4p + 2a = 196
    3p + 3a = 210

    divide the second equation by 3, solve for p, then sub that into the first.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Algebra1!!!

    1.Six pears and three apples cost $3.90. Two pears and five apples cost $3.30. How much does one pear cost?
  2. Algebra!!

    Six pears and three apples cost $3.90. Two pears and five apples cost $3.30. How much does one pear cost?
  3. Algebra!

    Six pears and three apples cost $3.90. Two pears and five apples cost $3.30. How much does one pear cost?
  4. Help!Math....

    Six pears and three apples cost $3.90. Two pears and five apples cost $3.30. How much does one pear cost?
  5. economics

    apples cost £2 and pears cost £4. For John the marginal Utility (MU) of the last apple consumed was 4 and MU of pears was 12. For Paul MU of last apple was 3 and MU of last pear was 6. Which person is not maximising utility and how …
  6. Algebra

    Two apples and three pears cost $3.45. Three apples and five pears cost $5.55. Find the cost of each type of fruit.
  7. Algebra

    Two apples and three pears cost $3.45. Three apples and five pears cost $5.55. Find the cost of each type of fruit.
  8. math

    If 9 apples plus 4 pears cost $2.6 and if 4 pears pluse 9 apples cost $1.90 what does each apple and pear cost
  9. math

    3 apples plus 2 pears cost .78 but 2 apples and 3 pears cost .82. What is the cost of 1 apple and 1 pear?
  10. Math

    Six apples cost as much as four pears. Each pear costs $4 more than each Apple. What is the cost of one pear?

More Similar Questions