8th grade

posted by .

hi,

if 20 oz of fish cost 4.59, how much would 6, 12, and 36 oz cost?

how would i plot this on graph paper?

thank you!

maribeth

  • 8th grade -

    $4.59 / 20 = $0.2295 or $0.23 per ounce.

    Multiply 0.23 by 6, 12, and 36.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    I did the first part how would i graph it. Problem: Business and finance. The cost of producing a number of items x is given by C = mx + b , in which b is the fixed cost and m is the variable cost (the cost of producing one more item). …
  2. algebra help

    The cost of producing a number of items x is given by: C = mx + b In which b is the fixed cost and m is the variable cost (the cost of producing one more item). (a) If the fixed cost is $40 and the variable cost is $10, write the cost …
  3. ecoc

    i can not figure this out the economist for the grand corporation has estimated the company's cost function, using time series data, to be TC=50+16Q-2Q2+0.2Q3 a.plot this curve for quantites 1 to 10 b.calculate the average total cost,average …
  4. ecoc

    TC=50+16 Q -2 Q2+0.2 Q3 a.plot this curve for quantites 1 to 10 b.calculate the average total cost,average variable cost, and marginal cost for these quantities, and plot them on another graph c. discuss your results in term of decreasing,constant, …
  5. home economics

    The economist for the Grand Corporation has estimated the company’s cost function, using the times series data to be TC=50+16Q-2Q2+0.2Q3 a. Plot this curve for quanties 1 to 10 b. Calculate the average total cost, average variable …
  6. econ

    The economist for the Grand Corporation has estimated the company’s cost function, using the times series data to be TC=50+16Q-2Q2+0.2Q3 a. Plot this curve for quanties 1 to 10 b. Calculate the average total cost, average variable …
  7. 8TH GRADE MATH

    thank you so much, ms sue! may i ask another question?
  8. ALGEBRA

    Sales tax in Pennsylvania is 6%. Create an equation for the total price (cost plus tax) of a purchase in PA in terms of its cost. How much would a person pay for a car whose cost is $32,000?
  9. algebra

    Sales tax in Pennsylvania is 6%. Create an equation for the total price (cost plus tax) of a purchase in PA in terms of its cost. How much would a person pay for a car whose cost is $32,000?
  10. 8th grade math and algebra class

    A bird seed store is running a sale, when as you buy additional bags of seed you get a reduction in price on the additional bags. - first and second bags cost $20/bag - third through fifth bag cost $15/bag - sixth through tenth bags …

More Similar Questions