Post a New Question

math

posted by .

which Ice cream shop has the better buy? 1 pint of Ice Crean for 3.49 or 1/2 a gallon of Ice Cream for 13.85. show work

  • math -

    1/2 gallon = 2 quarts = 4 pints

    If you buy 4 pints of ice cream you'd pay 4 * $3.49 = $13.96

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

More Related Questions

Post a New Question