Managerial Economics

posted by .

(Economyst Only Please):
A television station is considering the sale of promotional DVDs. It can have the DVDs produced by one of two suppliers. Supplier A will charge the station a set-up fee of $1200 plus $2 for each DVD; supplier B has no set-up fee and will charge $4 per DVD. The station estimates its demand for the DVDs to be given by Q = 1,600 - 200P, where P is the price in dollars and Q is the number of DVDs. The price equation is P = 8 -Q/200.

A. Suppose the station plans to give away the videos. How many DVDs should it order? From which supplier?

B. Suppose instead that the station seeks to maximize its profit from sales of DVDS. What price should be charged? How many DVD should it order from which supplier? Solve two separate problems, one with supplier A and one with supplier B, and then compare profits.

In each case apply the MR = MC rule.

I cannot get this set up to work the problem can you help me?

Thanks

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Economics

    CCM television station is considering selling promotional videos produced by Firm A or Firm B. Firm A will charge the station a set up fee of $1,200 plus $2 for each cassette, while firm B has no set up fee and will charge $4.00 for …
  2. Managerial Economics

    A television station is considering the sale of promotional DVDs. It can have the DVDs produced by one of two suppliers. Supplier A will charge the station a set-up fee of $1200 plus $2 for each DVD; supplier B has no set-up fee and …
  3. Economics

    A television station is considering the sale of promotional DVDs. It can have the DVDs produced by one of two suppliers. Supplier A will charge the station a set-up fee of $1,200 plus $2 for each DVDs; supplier B has no set-up fee …
  4. Math

    Carly and Rob combined their DVD collections. Now they have 42 DVDs in all. Carly had 4 more DVDs than Rob. How many DVDs did Carly have?
  5. Math

    A DVD producer has fixed costs (factory, machinery, and money paid to the recording artist) of $406,000. Additionally, for every DVD produced, the company spends $5 for materials and labor. The DVDs can be sold for $12 each. a) Define …
  6. Maths

    DVDS 4 U SALE Price label more than £8-take 15% off Price label less than £8-take 10% off a)ivy buys 5 dvds with a price label of £6. work out how much she pays in the sale b)kurt buys 2 dvds each with a price label of £4 and 7 …
  7. 4th grade math

    Marcia collected a number of used DVDs for the sale. There were 12 action movies, 7 comedies, and 8 animated films. she decided to put them on sale at 3 for $5. how many groups of 3 DVDs went on sale?
  8. math

    leah has three fewer than 4 times as many dvds as Sonia has. Leah has 37 dvds. how many dvds does Sonia have?
  9. math i have no idea help please

    DVDs are on sale for 12.50 for a set of two. You have $35. You can split a set and buy just one disc for the same price per disc as the set. how many disc can you buy?
  10. math

    amos has 12 action , 15 comedy,. and 9 drama dvds, find the ratio of action dvds to the total number of dvds.

More Similar Questions