Post a New Question

6 grade math

posted by .

Parents donated fudge for the Christmas fund raiser for your classroom.40 pounds of chocolate fudge sold for &2.15 per pound and vanilla fudge sold for $1.90 per pound.Your class made $158.20.How many pounds of fudge were sold.

  • 6 grade math -

    40 * 2.15 = $86 Chocolate fudge

    158.20 - 86 = $72.20 Vanilla fudge

    72.20 / 1.90 = ? pounds of vanilla fudge

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math

    Parents donated fudge for the Christmas fund raiser for your classroom.40 pounds of chocolate fudge sold for &2.15 per pound and vanilla fudge sold for $1.90 per pound.Your class made %158.20.How many pounds of fudge were sold.
  2. maths

    parents donated fudge for the fund raiser for your classroom. 40 pounds of chocolate fudge sold for $2.15 per pound and vanilla fudge sold for $1.90 per pound. your class made $158.20. how many pounds of fudge were sold?
  3. math

    At Andrews sweet shop almond fudge costs $5.23 per pound, and vanilla fudge costs $4.17 per pound. Allison buys 0.75 pound of almond fudge and 1.25 pounds of vanilla fudge. About how much will Allison pay altogether (excluding tax)?
  4. math

    a candy sells chocolate fudge for $4.50 for the first pound and $2.50 for each additional pound. how many pounds could be purchased with $29.00?
  5. math

    Phillip made fudge that filled a 20-cm by 21-cm by 3-cm pan. a)what is the volume of the fudge?
  6. math

    jessica made 8/3 pounds of fudge. she gives 3/4 pound of fudge to will. how many pounds or how much of a pound of fudge does she have left?
  7. math

    Brittany is making trays of fudge. Her recipe Calls for 2/3 cup of walnuts for each batch of fudge. How many cups of walnuts does she need to make 27 batches of fudge
  8. math

    1 3⁄4 pounds of fudge and split it between her 14 classmates. How much fudge did each person receive?
  9. Math

    John and Jack to help their mothers make fudge for their classroom parties in different classes John's class received 2 1/2 pounds for 25 children Jack's class received 3 1/2 pounds for 35 children which class was able to each more …
  10. math

    If Brittney is making trays of fudge.Her recipe calls for 2/3 cup of walnuts for each batch of fudge .How many cups of walnuts does she need to make 27 batches of fudge?

More Similar Questions

Post a New Question