MATH

posted by .

Jones Company had 100 units in beginning inventory at a total cost of $10,000.The company
purchased 200 units at a total cost of $26,000. At the end of the year, Jones had 80 units in ending inventory.

Compute the cost of the ending inventory and the cost of goods sold under (1) FIFO, (2)
LIFO, and (3) average-cost.

  • MATH -

    Since this is year-end, it will be assumed to be a periodic inventory system, so the exact date on which the goods were sold is not important.

    (1) FIFO
    Under FIFO (first in-first out), goods are assumed to be sold in order of purchase, so is the cost.
    Purchases during the period:
    100 units at $100 = $10,000
    200 units at $130 = $26,000

    Units sold during the period = 220
    Cost of units sold
    =100*$100+120*130=$25,600
    Value of ending inventory
    =10,000+26,000-25,600
    =$10,400

    (2) LIFO
    Under LIFO (last in-first out), goods purchased last is sold first.
    Purchases during the period:
    100 units at $100 = $10,000
    200 units at $130 = $26,000

    Units sold during the period = 220
    Cost of units sold
    =20*$100+200*130=$28,000
    Value of ending inventory
    =10,000+26,000-28,000
    =$8,000

    (3) average-cost
    Under average-cost, cost of goods is averaged over the period and the cost applies to the whole period.
    Purchases during the period:
    100 units at $100 = $10,000
    200 units at $130 = $26,000
    average cost per unit
    =(10,000+26,000)/300
    =$120 per unit

    Units sold during the period = 220
    Cost of units sold
    =220 * $120
    =$26,400
    Value of ending inventory
    =36,000-26,400
    =$9,600

  • Accounting -

    Lisa Company had 100 units in beginning inventory at a total cost of $10,000. The company purchased 200 units at a total cost of $26,000. At the end of the year, Lisa had 80 units in ending inventory.

  • accounting -

    Lisa Company had 100 units in beginning inventory at a total cost of $10,000. The company purchased 200 units at a total cost of $26,000. At the end of the year, Lisa had 80 units in ending inventory.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. MANAGERIAL ACCOUNTING

    #1 chin company incurred direct materials costs of $300,000 during the year. manufacturing overhead rate is 70%. how much are chin company total manufacturing costs for the year?
  2. Accounting

    Jones Company had 100 units in beginning inventory at a total cost of $10,000.The company purchased 200 units at a total cost of $26,000. At the end of the year, Jones had 80 units in ending inventory. Instructions (a) Compute the …
  3. Accounting

    Nafari Company's sales budget has the following unit sales projection for each quarter of the calendar year 2011. January -March 1,080,000 April-June 1,360,000 July-September 980,000 October-December 1,100,000 Total 4,520,000 Sales …
  4. Accounting

    Nafari Company's sales budget has the following unit sales projection for each quarter of the calendar year 2011. January -March 1,080,000 April-June 1,360,000 July-September 980,000 October-December 1,100,000 Total 4,520,000 Sales …
  5. accounting

    Eddings Company had a beginning inventory of 400 units of Product XNA at a cost of $8.00 per unit. During the year, purchases were: Feb. 20 600 units at $9 Aug. 12 300 units at $11 May 5 500 units at $10 Dec. 8 200 units at $12 Eddings …
  6. math

    Eddings Company had a beginning inventory of 400 units of Product XNA at a cost of $8.00 per unit. During the year, purchases were: Feb. 20 600 units at $9 May 5 500 units at $10 Aug. 12 300 units at $11 Dec. 8 200 units at $12 Eddings …
  7. accounting

    Jones Company had 100 units in beginning inventory at a total cost of $10,000. The company purchased 200 units at a total cost of $26,000. At the end of the year, Jones had 80 units in ending inventory. Compute the cost of the ending …
  8. cuyamaca

    Eddings Company had a beginning inventory of 400 units of Product XNA at a cost of $8.00 per unit. During the year, purchases were: Feb. 20 600 units at $9 Aug. 12 300 units at $11 May 5 500 units at $10 Dec. 8 200 units at $12 Eddings …
  9. Finance accounting

    Eddings Company had a beginning inventory of 400 units of Product XNA at a cost of $8.00 per unit. During the year, purchases were: Feb. 20 600 units at $9 Aug. 12 300 units at $11 May 5 500 units at $10 Dec. 8 200 units at $12 Eddings …
  10. Accounting help

    Cost flow assumptions-FIFO and LIFO using a periodic system. Beginning inventory was 600 units at a cost of $20 per unit. Goods available for sale during the year 2600 units at a total cost of $57,600. In May 1200 units were purchased …

More Similar Questions