Post a New Question

Geometry

posted by .

Alonso can't decide which size pizza to order. The 10-inch cheese and sausage pizza is $7.99, while
the 12-inch deluxe is $8.99. The dimensions given are the diameters of the pizzas. If he gets the
10-inch pizza, the total price will be divided among 3 people. If he chooses the 12-inch pizza, then
the total price will be divided among 4 people. Which is the better buy? How much will each
person pay?

  • Geometry -

    total area of the pizza= ðR2
    Cheese + Sausage: 25ð
    Deluxe: 36ð

    $7.99/3 people = $2.66 for 8.33ð sq in.
    $8.99/4 people = $2.24 for 9ð sq in.
    The deluxe pizza is the better buy because you pay less per person

Answer This Question

First Name
School Subject
Your Answer

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question