math

posted by .

Write a proportion that is equivalent to the statement: If 3 gallons of gasoline cost $5.37, then 8 gallons will cost $14.32.

  • math -

    3:5.35::8:14.32

    Normally, we do this as ratios.
    3/5.35=8/14.32

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    Write a proportion that is equivalent to the statement: If 3 gallons of gasoline cost $5.37, then 8 gallons will cost $14.32.
  2. math

    Write a proportion that is equivalent to the statement: If 3 gallons of gasoline cost $5.37, then 8 gallons will cost $14.32.
  3. math

    Write a proportion that is equivalent to the statement: If 3 gallons of gasoline cost $5.37, then 8 gallons will cost $14.32. On this one I have know idea how to perform this equation looked for examples no luck can someone help please
  4. MATH

    WRITE A PROPORTIAN THAT IS EQUIVALENT TO THE STATMENT : IF 3 GALLONS OF GASOLINE COST $5.37, THEN 8 GALLONS WILL COST $ 14.32.
  5. math

    if 8 gallons of gasoline cost 11.20 how much would 10 gallons cost
  6. math

    While on his way to school, Norman saw that the cost of gasoline was $2.50 per gallon. Write a direct variation equation to describe the cost y of x gallons of gas. Then graph.
  7. math

    Suppose that you learn, prior to your trip to British Columbia, that gasoline will cost $1.50 (in Canadian dollars) for every liter you purchase. You know from checking the Internet that 1 liter is equivalent to 0.26 gallons and the …
  8. math

    Suppose that you learn, prior to your trip to British Columbia, that gasoline will cost $1.50 (in Canadian dollars) for every liter you purchase. You know from checking the Internet that 1 liter is equivalent to 0.26 gallons and the …
  9. algebra

    Kevin decides to mix grades of gasoline in his truck. He puts in 5 gallons of regular and 10 gallons of premium for a total cost of $61.30. If premium gasoline costs $0.22 more per gallon than regular, what was the price of each grade …
  10. Algebra

    Write the function rule for the total cost in dollars of gasoline if w gallons of gasoline for $6 per gallon

More Similar Questions