math

posted by .

a nutrition center sells two types of health foods to mountain-climbing teams, Trailblazer Mix and Frontier Mix. Each package of the Trailblazer Mix sells for $9.75. Each package of the Frontier Mix sells for $9.50. The center wishes to maximize its profits this month. However, this month it must operate its business under a few limitations. Specifically, the center only has available 60 pounds of corn cereal and 120 pounds of wheat cereal. The formula for Frontier Mix is 2 pounds of corn cereal and 3 pounds of wheat cereal. How many packages of each health food should the center manufacture in order to maximize the profits? Define the variables, define the objective function, constraint inequalities

  • math -

    i am so confuised (spanish for confused except i spelled it wrong)

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    A nutrition center sells haelth food to mountain climbing teams. The trailblazer mix package contains 1 pound of corn cereal mixed with 4 pounds of wheat cereal.The frontier mix package contains 2 pounds of corn cereal mixed with 3 …
  2. Math Word Problem

    Need a formula for this math problem. Help!?
  3. math

    Trail mix is sold in 1-pound bags. Mary will buy some trail mix and re-package it so that each of the 15 members of her hiking club gets one 25_ -pound bag. How many 1-pound bags of trail mix should Mary buy to have enough trail mix …
  4. math

    Austin is creating a new trail mix by  combining two of his best­selling blends.  A   pineapple­coconut­macadamia (pcm) mix  that sells for $18/kg and a banana­papayapeanut (bpp) mix that sells for $10/kg. Write  …
  5. algebra

    A coffee distributor needs to mix a(n) Queen City coffee blend that normally sells for $9.60 per pound with a Tanzanian coffee blend that normally sells for $11.20 per pound to create 80 pounds of a coffee that can sell for $9.84 per …
  6. math

    A school snack bar sells a mix of granola and raisins. The mix includes 2 pounds of granola for every 3 pounds of raisins. How many pounds of granola are needed for a mix that includes 24 pounds of raisins?
  7. Algebra

    A coffee distributor needs to mix a(n) House coffee blend that normally sells for $8.40 per pound with a Mexican Shade Grown coffee blend that normally sells for $14.70 per pound to create 70 pounds of a coffee that can sell for $14.61 …
  8. algebra

    a candy company has 130 pounds of cashews and 170 pounds of peanuts which they combine into different mixes the deluxe has half cashews and half peanuts and sells for $7 a pound the economy mix has one third cashews and two thirds …
  9. Algebra

    Gigi wants to sell 18 kilograms of a cookie mix for $7 a kilogram. She starts with a $5 cookie mix and a $10 cookie mix. How many kilograms of each does she need to make the final mix?
  10. Math

    A party mix is made by adding nuts that sell for ​$2.50per kg to a cereal mixture that sells for ​$11 per kg. How much of each should be added to obtain 30 kg of a mix that will sell for ​$2.10per​ kg?

More Similar Questions