Maths

posted by .

Three bananas cost the same as two oranges. If oranges are half the price of peaches, how many bananas could I get for the price of 3 peaches?

My answers is 18 banannas. Is this correct?

Thanks

  • Maths -

    No.

    How many oranges can you get for 3 peaches?
    If oranges are half the price of peaches, then 3 peaches are worth 6 oranges.

    3 bananas cost the same as 2 oranges, So, you can trade 2 oranges for 3 bananas. How many times can you trade 2 oranges for 3 bananas if you start with 6 oranges?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. economics

    Suppose 15 peaches and 20 oranges need to be divided between fred and ethel. Fred's utility function is U=Max(#of peaches, #of oranges) ethels utility function is U=Max(2# peaches, # of oranges). Carefully draw a graph showing the …
  2. 4th grade

    Three bananas cost the same as two oranges. If oranges are half the price of peaches, how many bananas could I get for the price of 3 peaches?
  3. math

    marc bought bananas, apples, and peaches. He bought twice as many lbs of bananas as apples, he bought 2 lbs more of apples than peaches and bought 3 lbs of peaches. How many total lbs of friuts did he buy?
  4. maths

    The ratio of oranges and bananas is 3:6. There are 54 pieces of fruit altogether, how many of them are oranges?
  5. math

    at a local grocery store, the bananas they receive are transported through three stages: from the farmer to the market, from the market to the wholesaler, and from the wholesaler to the grocery store. at each stage, the price of the …
  6. maths

    solve the word problem (rates per kg) 1) Mary buys 7 kg peaches,and 5 kg bananas . what is the totala cost?
  7. math

    bananas cost twice as much as oranges.sue buys 10 bananas and 3 oranges.with the same amout of money,she could have bought 4 bananas and how many oranges?
  8. math

    You are also making a fruit salad. You have already selected apples, oranges, kiwi, strawberries, and blueberries which total $17.28, you still need to purchase bananas. The bananas cost $0.44 per pound. You choose three bunches that …
  9. Math

    The ratio of bananas to peaches in a fruit basket is 12 to 7. If there is 63 peaches then how many bananas are they
  10. Math

    At the local grocery store, 6 bananas and 3 oranges cost $10. Also, 3 bananas and 5 oranges cost $12. What is the combined cost of one banana and one orange at the local grocery store?

More Similar Questions