5th grade math

posted by .

A company spent $100.80 to purchase flyers for their grand opening. The flyers cost between $0.50 and $0.70 each. The price was a multiple of $0.05. The company paid the same amount for each flyer.

How many flyers did the company buy?

How much did each flyer cost?

Thank you

  • 5th grade math -

    Since it must be "between" .50 and .70 and be a multiple of .05, the only possible prices would be
    .55, .60, or .65
    The division of 100.8 by the above prices must come out to be a whole number.

    try it and see which one it has to be.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Education

    Hello, I have to make a flyer for my early childhood education program, to promote healthy pregnancies. Does anyone know how to go about making a flyer?
  2. math

    Patrick has a summer job passing out flyers for a store. Each flyer weighs about 0.55 ounce. If he is given a bundle of flyers that weighs 16.5 lbs, how many flyers must he pass out?
  3. 5th grade math

    A company spent $100.80 to purchcase flyers for their grand opening. The flyers cost between $0.50 and $0.70 each. The price was a multiple of $0.05. The company paid the same amount for each flyer. 5. How many flyers did the company …
  4. Mathematics

    Patrick has a summer job passing out flyers for a store. Each flyer weighs about 0.55 ounce. If he is given a bundle of flyers that weighs 16.5 Ibs , how many flyers must he pass out ?
  5. accounting

    Santa Fe Company purchased merchandise for resale from Mesa COmpany with an invoice price of $24,000 and credit terms of 3/10,n/60. The merchandise had cost Mesa $16,000. Santa Fe paid within the discount period. Prepare entries that …
  6. math

    Discuss your recommendation to the customer based on both mathematical reasoning and contextual details. Your discussion should include the following: • How the algebraic evaluation and graph support the recommendation • Any relevant …
  7. math

    To advertise their business, Toni and Mandy can either purchase flyers or e-mail addresses. They can print, distribute and pay the postage of 3 million flyers for $450. Find the unit price for the flyers.
  8. Math

    It cost your office $620 to mail 500 flyers. How much did it cost to mail each flyer?
  9. statistics

    A marketing research shows that for every 100 flyers distributed to potential customers, 1.2 customers will be captured. If 10000 flyers are being distributed, find a. the probability that 150 customers are captured b. the expected …
  10. Math

    I'm not sure where to start... Mail order marketing companies have a response rate of 15% to their advertising flyers. If 25 people receive the flyer, what is the probability that 5 people respond to the flyer?

More Similar Questions